آموزش و سرگرمیفرهنگ و هنرکسب و کار و اقتصاد

NLP در مصاحبه

نکات برگزیده مطلب
  • NLP می‌تواند به شما در بهبود حالات خود و همچنین نحوه تعامل خود با دیگران کمک کند. 

برنامه‌ریزی عصبی – کلامی (NLP) برای اولین‌بار در دهه ۱۹۷۰ باهدف کمک به افرادی شکل گرفت که مشکل یادگیری در ساختار زبانی مغز خود داشتند. در طول سال‌های مختلف، روش‌های مختلفی در کنار NLP ایجاد شد که موجب رشد این روش گردید. به‌طوری‌ که در حال حاضر کاربردهای فراوانی در زمینه فروش، فن بیان در جلسات سخنرانی و هم چنین در جلسات مصاحبه داشته داشت.

با استفاده از این تکنیک علاوه بر اینکه بر جذابیت‌های ظاهری خود اضافه می‌کنید، حرکات مناسب و زبان بدن را به درستی می‌آموزید. همچنین می‌توانید به‌راحتی و به‌طور ناخودآگاه بر احساسات مخاطب خود هم تأثیر مثبتی بگذارید.

از حرکات متقابل استفاده کنید

انجام حرکات متقابل باعث ایجاد ارتباط نزدیک ‌بین دو نفر می‌شود. همچنین به هر دو نفر این امکان را می‌دهد که فوراً به یکدیگر اعتماد کنند. این روش نشان‌دهنده آن است که هر دو نفر اشتراک زیادی با هم دارند.

نوشته های مشابه

از روش NLP می‌توان برای تأثیرگذاری زیاد بر افراد استفاده کرد. اجرای حرکات متقابل به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. اما برای جلسات مصاحبه چند روش بسیار مهم را به شما آموزش می‌دهیم و توصیه می‌کنیم به‌دقت به آن‌ها توجه کنید.

شوق خود را به خوبی نشان دهید

در ابتدا تمایلات خود را با مصاحبه‌گر منطبق کنید. زمانی که در جلسه مصاحبه حضور دارید و در حال صحبت با مصاحبه‌گر هستید، شوق خود را از هم‌صحبتی با وی به‌خوبی نشان دهید. زمانی که در برابر صحبت‌های او هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهید، این حس را به او منتقل می‌کنید که صحبت‌های او برای شما جذاب نیست و هیچ علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌هایش ندارید.

فقط کافی است خود را هماهنگ با انرژی مخاطب کنید؛ در این صورت نشان می‌دهید که حس او را درک کرده‌اید و این نشان‌دهنده وجه اشتراک بین شما و مخاطب است.

از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید

 کلمات کلیدی در این روش به کلمات آیینه‌ای نیز معروف هستند. زمانی که کلمات و جملات خود را با کلمات و جملات مصاحبه‌گر منطبق می‌کنید به‌صورت ناخودآگاه زمینه ادامه گفتگو را فراهم می‌کنید. ادامه گفتگو هم‌ نشان‌دهنده میزان علاقه شما برای صحبت با مصاحبه‌گر است.

به‌عنوان‌ مثال، مصاحبه‌گر از شما سوال می‌کند که: “چگونه از توانایی‌های خود برای بهبود روند کاری شرکت استفاده خواهید کرد؟” می‌توانید با یک جمله کوتاه پاسخ قانع‌کننده‌ای به او بدهید: “من می‌توانم با استفاده از نقاط قوت و پتانسیل واقعی خود، به نفع شرکت به این صورت استفاده کنم که … “.

اگر از کلمات و جملات کلیدی مصاحبه‌گر به‌درستی استفاده نکنید و از آن منحرف شوید، به‌نوعی مصاحبه‌گر را از خود و همکاری با شرکت ناامید کرده‌اید. به یاد داشته باشید که مصاحبه‌گران همیشه به دنبال پیداکردن کلمات کلیدی هستند. کلمات کلیدی خود را با آن‌ها منطبق کنید. می‌توانید از تکرار چند جمله آخر مصاحبه‌گر هم استفاده کنید. صحبت خود را با چند جمله آخر مصاحبه‌گر آغاز کنید.

حرکات بدن و حالات مصاحبه‌­گر را تکرار کنید

روش سوم انطباق حرکات و حالت‌های بدنی خود با مصاحبه‌گر است. ولی دقت کنید که بیش از اندازه از این روش استفاده نکنید. زیرا مخاطب حس می‌کند شما در حال مسخره کردن او هستید. زمانی که به‌درستی از این روش استفاده کنید، می‌توانید ارتباط غیرکلامی خوبی را با مصاحبه‌گر برقرار نمایید.

به‌عنوان‌ مثال، زمانی که مصاحبه‌گر برای پرسش مطلبی به جلو خم می‌شود، نشان‌دهنده این است که به اهمیت موضوع تأکید دارد و نظر و باور شما در آن مورد برای او بسیار مهم است. شما هم با خم شدن به سمت جلو خود را با او هماهنگ کنید.

لحن مصاحبه‌­گر را زیر نظر داشته باشید

خود را با لحن مصاحبه‌گر منطبق کنید. شوق و انرژی را نیز با آن ترکیب نمایید. انطباق لحن با مخاطب نشان‌دهنده احترامی است که شما برای مخاطب قائل هستید. علاوه بر این بهتر است که نوع صحبت مصاحبه‌گر را نیز در نظر بگیرید و خود را نیز با آن هماهنگ کنید.

اگر لحن رسمی دارد، ابداً با لحن صمیمی با او صحبت نکنید. این برای او بسیار ناخوشایند است. طبیعی است که شما حس خوشایندی را از او دریافت نخواهید کرد ولی در چنین شرایطی آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید.

هم­گام با او نفس بکشید

این روش ممکن است برای برخی از شما دشوار باشد. سعی کنید به شیوه‌ای که مصاحبه‌کننده نفس می‌کشد، نفس بکشید. به قفسه سینه و بینی او دقت کنید. آیا می‌توانید به همان صورت قفسه سینه خود را بالا و پایین ببرید؟

این روش، روش بسیار قدرتمندی است که می‌توانید با آن خود را با فرکانس تفکر شخص مقابل هماهنگ کنید. اگر نمی‌توانید از این روش استفاده کنید جای نگرانی نیست زیرا این روش را دانشجویان سطح بالای NLP می‌آموزند. اگر هم می‌توانید از این روش استفاده کنید نسبت به سایرین یک‌قدم پیش هستید.

یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید و آن اینکه روش حرکات متقابل را با تقلید اشتباه نگیرید. تقلید روشی بی‌ادبانه، طعنه‌آمیز و در برخی مواقع توهین‌آمیز است. سعی نکنید همه رفتارهای مصاحبه‌گر را  تکرار کنید زیرا این حس در او ایجاد می‌شود که در حال مسخره کردن او هستید. در این صورت آینده شغلی خود را از دست خواهید داد.

به‌عنوان‌ مثال هر دفعه که مصاحبه‌گر تغییر وضعیت می‌دهد، نیازی نیست شما هم وضعیت نشستن خود را تغییر دهید. نیازی نیست که ابتدای همه صحبت‌های خود را با کلمات کلیدی مصاحبه‌گر آغاز کنید. به‌خصوص اگر در ضمیر ناخودآگاه شما چنین ویژگی‌هایی وجود نداشته باشد.

روان­شناسی معکوس را امتحان کنید

روش ششم به روش نیمه آیینه‌ای معروف است. به شما پیشنهاد می‌کنم که حتماً از این روش در جلسه مصاحبه استفاده کنید.

استفاده از روان‌شناسی معکوس در مخالفت با نظرات دیگران بهترین روش برای حفظ احترام به مخاطب و همچنین نشان‌دادن ثبات در باورها و اعتقادتان است. به‌جای اینکه بگویید “من به‌شدت مخالفم” یا “نظر من در این مورد کاملاً متفاوت است”، بهتر است بگویید که “من به این باور احترام می‌گذارم” یا “من این دیدگاه را می‌پذیرم” و به دنبال آن بگویید “ولی … ” و یک جمله جدید شروع کنید.

به‌عنوان‌ مثال بگویید که “من آن دیدگاه را قبول دارم؛ ولی من … “

یا

“من به آن نظر احترام می‌گذارم و فکر می‌کنم؛ مانند نظر من است که … “.

NLP موضوعی گسترده است. ابزارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را یاد بگیرید. NLP می‌تواند به شما در بهبود حالات خود و همچنین نحوه تعامل خود با دیگران کمک کند.

منبع
آدینه بوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا