موفقیت چیست؟

تا به حال بارها از عبارت موفقیت استفاده کرده ام، اما اجازه دهید توضیح دهم که موفقیت دقیقا چیست. احتمالا به معنی چیزی متفاوت در شما نسبت به من است. این تعریف واقعا به جایی که فرد در آن زندگی می کند یا توجهی که دارد وابسته است. موفقیت در اوایل کودکی شاید به معنی پول تو جیبی گرفتن برای اولین بار یا بیدار ماندن تا دیروقت در رختخواب باشد. اما اینها چند سال بعد دیگر جذاب نیستند، در حالی که موفقیت در سال های نوجوانی شاید داشتن اتاق خواب شخصی، تلفن همراه یا دیرتر به رختخواب رفتن باشد. موفقیت در دهه بیست سالگی ممکن است به معنای تجهیز اولین آپارتمان تان و اولین ارتقای تان باشد. بعد از آن، شاید به معنای ازدواج، بچه ها، ارتقای بیشتر، مسافرت، پول بیشتر باشد. هر چه سن تان بالاتر می رود و شرایط تغییر می کند، شیوه تعریف موفقیت باز هم تغییر می کند. وقتی مسن تر می شوید، احتمالا موفقیت را در سلامت، خانواده خوب، نوه ها و میراث تان می بینید و اینکه چقدر از شما یاد می شود. جایی که در آن زندگی می کنید، شرایطی که با آن مواجهید و موقعیت ها، رویدادها و افرادی که توجه تان به آنها معطوف است بر تعریف تان از موفقیت تأثیر خواهند گذاشت.

موفقیت را می توان در هر حوزه ای یافت - مالی، معنوی، جسمی، ذهنی، احساسی، بشردوستانه، اجتماعی یا خانوادگی. با این حال هر جا که آن را بیابید، یکی از مهم ترین چیزهایی که باید درباره موفقیت بدانید برای دستیابی به آن و حفظ آن، این است که موفقیت اهمیت دارد.

 

 

موفقیت اهمیت دارد

اغلب افراد صرف نظر از فرهنگ، نژاد، مذهب، زمینه اقتصادی یا گروه اجتماعی، بر این موضوع توافق دارند که موفقیت برای رفاه فرد، واحد خانواده و گروه و قطعا برای بقای آینده همه اینها اهمیت حیاتی دارد. موفقیت، اعتماد به نفس، امنیت، احساس راحتی، توانایی مشارکت در سطح بالاتر و امیدواری را فراهم می کند و همین طور رهبری دیگران در خصوص آن چیزی که امکان پذیر است. بدون آن، بقا و رشد شما، گروه تان، شرکت تان، اهداف و رؤیاهای تان و حتی کل تمدن متوقف خواهد شد.

از لحاظ رشد و توسعه به موفقیت بیندیشید. هر موجودیتی، چه یک شرکت باشد یا یک رؤیا یا حتی کل یک نژاد، بدون رشد دائم وجود نخواهد داشت. سراسر تاریخ پر از مثال هایی است که این مفهوم را تأیید می کنند: فاجعه زمانی رخ می دهد که دیگر رشد و توسعه ادامه نمی یابد. می توانیم وایکینگ ها، روم باستان و یونان، کمونیست روسیه و لیست بی پایانی از شرکت ها و محصولات را مثال بزنیم. موفقیت برای تداوم افراد، مکان ها و چیزها لازم است.

هیچ گاه نباید موفقیت را در ذهن تان یا در محاوره تان به چیزی بی اهمیت تقلیل دهید؛ بر عکس، موفقیت امری حیاتی است.

 

موفقیت چیست؟

هر کس موفقیت را به آینده پیوند می زند و به این ترتیب اهمیت آن را به حداقل می رساند، احتمال تحقق آن را از دست می دهد و زندگی اش را صرف تلاش برای متقاعد کردن دیگران می کند تا به همین شیوه عمل کنند. افراد و گروه ها برای ادامه کارشان باید به طور فعال اهداف و مقاصدشان را تحقق ببخشند. در غیر این صورت، یا از دور خارج می شوند یا به عنوان بخشی از چیز دیگر از آنها استفاده می شود. شرکت ها و صنایعی که می خواهند وضعیت شان را حفظ کنند باید با موفقیت محصولات را بسازند؛ این محصولات را به بازار ببرند؛ مشتریان، کارمندان و سرمایه گذاران را راضی نگه دارند؛ و بارها و بارها این چرخه را تکرار کنند.

سخنان «دلفریب» بسیار زیادی وجود دارند که اهمیت موفقیت را نادیده می گیرند، مثلا «موفقیت سفر است و نه مقصد». وقتی انقباض های اقتصادی وحشتناک رخ می دهد، همه سریع متوجه می شوند که این سخنان سخیف دلفریب برای شان غذا یا اجاره خانه نمی شود. رویدادهای اقتصادی چند سال گذشته روشن کرده است که همه ما چقدر بد اهمیت موفقیت را دست کم گرفته ایم و چه قدر برای بقای مان واقعا اهمیت دارد. صرفا بازی کردن کافی نیست؛ مهم است پیروزی در آن را یاد بگیرید. بارها و بارها پیروزی در هر چیزی که در آن دخیل هستید به شما اطمینان می دهد که قادر به رشد بیشتری باشید. همچنین تضمین می دهد که هم خودتان و هم ایده های تان در آینده باقی خواهند ماند.

موفقیت در احساس فرد از خودش به همین اندازه مهم است. موفقیت باعث ارتقای اعتماد به نفس، تخیل و احساس امنیت می شود و اهمیت مشارکت را برجسته می کند. افرادی که نمی توانند خانواده و آینده شان را تأمین کنند خودشان و خانواده شان را در معرض خطر قرار می دهند. افراد ناموفق قادر به خرید کالا و خدمات نیستند. این امر موجب می شود رشد اقتصاد کند شود و مالیات ها کاهش یابند و این تأثیری منفی بر بودجه مدارس، بیمارستان ها و خدمات عمومی خواهد داشت. در این دوره برخی خواهند گفت: «ولی اقتصاد همه چیز نیست» و البته واقعا اقتصاد همه چیز نیست. با این حال همیشه تعجب می کنم که منظور افراد از این حرف چیست. وقتی کسی در سمینارهایم این عبارت را می گوید، اغلب با طرح سؤالی شبیه این جوابش را می دهم: «آیا سعی می کنی اهمیت چیزی را نادیده بگیری که نتوانسته ای به آن برسی؟»

واقع بین باشید! صرف نظر از اهدافی که می خواهید به آنها برسید، موفقیت کاملا حیاتی است. اگر توجه تان را کنار بگذارید، پیروزی را کنار گذاشته اید؛ بعد از مدتی طولانی پیروز نبودن، به سادگی کارتان را از دست می دهید. آیا فرزندان از اینکه ببینند پدر و مادرشان ضرر می کنند و کارشان را از دست می دهند نفعی می برند؟ آیا کسی از این نفع می برد که نمی توانید اثر هنری تان را بفروشید، کتاب عالی تان را منتشر کنید یا آن ایده بزرگی که همه چیز را بهبود خواهد داد؟ هیچ کس از شکست شما نفع نخواهد برد. با این حال، اگر بتوانید برعکس عمل کنید و اهداف و آرزوهایی که برای خودتان در نظر گرفته اید تحقق ببخشید، آن وقت فردی ویژه خواهید بود.

به نقل از کتاب قاعده 10 برابر تنها تفاوت موفقیت و شکست

© تمامی حقوق محفوظ است