آموزش و سرگرمیسبک زندگی و خانواده

۱۰ گیاه آپارتمانی که نیازی به آبیاری آنها ندارید

نکات برگزیده مطلب
  • در بسیاری از موارد، عدم آبیاری ناشی از فراموشی این گیاهان را آزار نمی‌دهد. البته به خاطر داشته باشید که هیچ گیاهی بدون آب نمی‌تواند برای همیشه زنده بماند، حتی گیاهان خانگی مقاوم به خشکی نیز دیر یا زود به آب نیاز دارند.

اگر آنقدر سرتان شلوغ است که فراموش می‌کنید به طور منظم به گیاهان آپارتمانی خود آب دهید، جای نگرانی نیست! گیاهان آپارتمانی وجود دارند که نیازی به آبیاری چندانی ندارند و خانه شما را با فضای سبزی که دوست دارید پر می‌کند. گیاهان آپارتمانی مقاوم به خشکی، شرایطی را تحمل می‌کنند که ممکن است سایر گیاهان نتوانند.

در بسیاری از موارد، عدم آبیاری ناشی از فراموشی این گیاهان را آزار نمی‌دهد. البته به خاطر داشته باشید که هیچ گیاهی بدون آب نمی‌تواند برای همیشه زنده بماند، حتی گیاهان خانگی مقاوم به خشکی نیز دیر یا زود به آب نیاز دارند.

مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، همه گیاهان آپارتمانی هستند که نیازی به آبیاری منظم ندارند و پایداری آن‌ها در شرایط خشکی زیاد است.

برگ عبایی

این گیاه با شاخ و برگی سخت، همیشه سبز و چند ساله به شرایط کم نوری و بی‌آبی، مقاوم است. برگ عبایی به بهترین وجه در نور غیرمستقیم رشد می‌کند و هفته‌ای یک بار آبیاری می‌شود، یکی از مقاوم‌ترین گیاهان خانگی مقاوم به خشکی است.

در حالی که این گیاه خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد، اما هفته‌ها شرایط خشک را تحمل می‌کند.

برگ عبایی

سانسوریا

سانسوریا گیاهی است که به خشکی بسیار مقاوم است و یکی از ساده‌ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری است. نام رایج این گیاه، زبان مادرشوهر است.

سانسوریا در گوشه‌ای تقریباً کم‌نور با رطوبت بسیار کم رشد می‌کند، اگرچه نور روشن و غیرمستقیم و هفته‌ای یک بار آب برایش بهتر است. این گیاه گاهی هفته‌ها با مقدار کمی آب هم زنده می‌ماند.

سانسوریا

کالانکوئه 

کالانکوئه یک گیاه معمولی در آب و هوای سرد است، گیاهی سخت و گلدار چند ساله که خیلی نیاز به مراقبت ندارد. این گیاه بومی آفریقا و ماداگاسکار و یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به خشکی است.

 نور کم تا روشن و غیرمستقیم و آبیاری هفتگی برایش مناسب است.

کالانکوئه 

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی مقاوم به خشکی در جهان است. گیاهی چند ساله با ساقه کوتاه و برگ‌های گوشتی و ضخیم که در ذخیره آب ماهر است. شایع‌ترین علت مرگ این گیاه در واقع آبیاری بیش از حد است. آلوئه‌ورا نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و زمانی که در یک محل سرپوشیده رشد کند فقط یک یا دو بار در ماه به آب نیاز دارد.

شیره برگ‌های آلوئه‌ورا سوختگی و ساییدگی را تسکین می‌دهد و همین امر باعث می‌شود که مراقبت از آن‌ها نیز کاربردی باشد.

آلوئه‌ورا

پوتوس

پوتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است که رشد زیادی دارد و دارای شاخ و برگ‌های جذاب، سهولت مراقبت و تحمل طیف گسترده ای از شرایط رشد است. آن‌ها در نور کم با آب بسیار کم هم رشد می‌کنند، اما در نور متوسط و غیرمستقیم رشدشان بیشتر است و ترجیح می دهد. این گیاه اگرچه در برابر خشکی مقاوم است، اما اگر زمان زیادی بدون بدون آب بماند، پژمرده می‌شود.

پوتوس

یشم (کراسولا)

گیاهان یشم نسبت به خاک ضعیف بسیار مقاوم هستند و برگ‌های ضخیم و آبدار آن‌ها به عنوان مخزن آب عمل می‌کنند. این ویژگی، گیاه یشم را به یکی از بهترین گیاهان خانگی مقاوم در برابر بی‌آبی تبدیل کرده است.

این گیاه نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و زمانی باید به آن آب داد که چند سانت بالای خاک خشک شود.

یشم (کراسولا)

زامیفولیا یا زاموفیلیا

یک گیاه خانگی چند ساله گرمسیری، ساقه‌های ریشه‌ای این گیاه به آن اجازه می‌دهد آب را ذخیره کند تا در شرایط خشکی نیز بسیار مقاوم باشد. این گیاه همچنین شرایط نور کم را تحمل می‌کند. با این حال، زمانی بهترین رشد را دارد که در اکثر ساعات روز در نور غیرمستقیم و روشن خورشید باشد. آبیاری هر دو هفته یک بار برایش بهتر است، اگرچه می‌تواند برای مدت طولانی‌تری هم بدون آب زندگی کند.

زاموفیلیا

آگلونما

در میان گیاهان سرپوشیده، آگلونما یا همیشه سبز چینی یکی از جذاب‌ترین گیاهانی است که تحمل شرایط نامطلوب را دارد. گیاهانی با شاخ و برگ محبوب در ساختمان‌های اداری، مراکز خرید و خانه‌ها. این گیاه نور کم و خشکی را تحمل می‌کند. آگلونما زمانی رشد می‌کند که نور بی‌سایه به آن داده شود مانند نوری که از پنجره رو به شمال می‌گیرد و زمانی که خاک خشک می‌شود باید به آن آب داد. حتی گفته می‌شود که این گیاه در داخل یک ظرف بهتر از زیستگاه بومی خود رشد می‌کند.

آگلونما

فیکوس بنجامین

بسیاری از انواع فیکوس گیاهان آپارتمانی محبوب و با مراقبت آسان هستند. این گیاه زمانی رشد می‌کند که نور روشن داشته باشد. فقط هر دو هفته یک بار در بهار و تابستان و یک بار در ماه در پاییز و زمستان به آب نیاز دارد. در بیشتر موارد، می‌تواند بدون آب بیشتر از این مدت هم زنده بماند، اما ممکن است برگ‌های خود را از دست بدهد.

فیکوس بنجامین

زبرینا

خشکی و نور ضعیف را تحمل می‌کند ولی در نور روشن و غیرمستقیم رشدش بیشتر است. آبیاری زمانی ضروری می شود که گیاه شروع به از دست دادن رنگ خود کند، اما می‌تواند دوره‌های طولانی را بدون هیچ رطوبتی تحمل کند.

یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی برای آویزان کردن از سبدها است که اثری چشمگیر در هر مکانی ایجاد می‌کند. استفاده از کود نیز رشدش را افزایش می دهد، اگرچه این امر ضروری نیست.

زبرینا

منبع
ruralmom.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا