سبک زندگی و خانواده

کاهش سرعت پیری مغز

با انجام ورزش منظم و متوسط

نکات برگزیده مطلب
  • فعالیت بدنی یک گزینه جذاب برای کاهش بار اختلالات شناختی در سلامت عمومی است زیرا هزینه پایینی داشته و تداخلی با داروها ندارد.

تحقیقات نشان می‌‌دهد که انجام ورزش منظم و متوسط برای کاهش سرعت پیری مغز مؤثر است. طی این مطالعه ۸۷۶ نفر بالای ۶۵ سال برای بیش از ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفتند.

از شرکت‌کنندگان حاضر در این مطالعه، تست حافظه و مهارت‌های تفکر همراه با اسکن مغز گرفته شد. متأسفانه، ۹۰ درصد از افراد شرکت‌کننده در این مطالعه گزارش دادند که تنها گاهی ورزش سبک انجام داده‌اند یا کلاً ورزش نکرده‌اند.

لازم به توضیح است که از نظر استاندارد پژوهشگران، ورزش سبک شامل مواردی مانند یوگا و پیاده‌روی و ورزش متوسط شامل مواردی مانند ورزش‌های هوازی و دویدن بود.

دکتر کلینتون بی رایت، یکی از نویسندگان این مطالعه، درباره موضوع فوق گفت: تعداد افراد بالای ۶۵ سال در جهان در حال افزایش است به این معنی که بار سلامت عمومی ناشی از مشکلات فکری و حافظه احتمالاً در آینده افزایش خواهد یافت.

مطالعه ما نشان داد: برای افراد مسن، ورزش منظم ممکن است نقش محافظ داشته و به آن‌ها کمک کند توانایی‌های شناختی خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند.

پس از پنج سال، کسانی که حداقل فعالیت متوسطی داشتند، می‌‌توانستند کلمات بیشتری را از فهرست ارائه شده به خاطر بسپارند و کارهای ساده را سریع‌تر انجام دهند.

دکتر رایت در این رابطه گفت: فعالیت بدنی یک گزینه جذاب برای کاهش بار اختلالات شناختی در سلامت عمومی است زیرا هزینه پایینی داشته و تداخلی با داروها ندارد.

نتایج ما نشان می‌دهد که ورزش متوسط تا شدید ممکن است به افراد مسن کمک کند پیری مغز را به تأخیر بیندازند، اما تحقیقات بیشتری از کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی شده برای مقایسه برنامه‌های ورزشی با فعالیت‌های بی‌تحرک برای تأیید این نتایج مورد نیاز است.

منبع
بهداشت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا