سبک زندگی و خانواده

ویتامین ب ۱۲ بیش از حد ممنوع است

نکات برگزیده مطلب
  • مصرف دوزهای بالای ویتامین B برای مدت طولانی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۰۰ یا حتی ۳۰۰ درصد افزایش دهد.

مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامینی محبوب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را تقریباً چهار برابر افزایش دهد. در این میان ویتامین‌های گروه B و به‌طور خاص B12 نقشی اساسی دارند.

به گزارش بهداشت نیوز، ویتامین‌های گروه B یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی هستند که بدون نسخه به‌فروش می‌رسند. به‌طور معمول ویتامین‌های B6 و B12 مواد مغذی ضروری هستند که نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب، تولید انرژی و عملکرد شناختی دارند.

در این میان اما یافته‌های محققان نشان می‌دهد مصرف دوزهای بالای ویتامین B برای مدت طولانی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۰۰ یا حتی ۳۰۰ درصد افزایش دهد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف بالای B6 با سه برابر شدن و B12 با افزایش چهار برابری خطر سرطان ریه در مردان (به ویژه افراد سیگاری) مرتبط است.

نوشته های مشابه

باید توجه داشت که فرض رایج این است که مکمل‌‌های B6 و B12 به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کنند، بنابراین یک تیم تحقیقاتی تأثیر مصرف بالای B6 و B12 را در یک دوره طولانی بر سرطان ریه ارزیابی کردند.

آن‌ها داده‌های ۷۷۱۱۸ بیمار را از نظر دریافت مکمل‌های ویتامین و شیوه زندگی تجزیه و تحلیل کردند، تحقیقی که برای بررسی اثرات مکمل‌ها بر سرطان طراحی شده است. این مطالعه برای تعدادی از عوامل تأثیرگذار مانند سن، تحصیلات، سیگار کشیدن، نژاد، مواد مخدر، مصرف الکل، وزن بدن و سابقه خانوادگی سرطان تنظیم شد.

دکتر تئودور براسکی، نویسنده اول این مطالعه، در رابطه با کشف فوق گفت: داده‌‌های ما نشان می‌‌دهد که مصرف دوزهای بالای B6 و B12 در یک دوره زمانی طولانی می‌تواند به بروز سرطان ریه در مردان سیگاری کمک کند. این قطعاً یک امر نگران‌کننده است که ارزش ارزیابی بیشتر را دارد.

منبع
سیناپرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا