آموزش و سرگرمیسبک زندگی و خانواده

وارن بافت: خوشحالی یعنی ۴ کلمه

وارن بافِت می­‌گوید خوشحالی در زندگی به‌طور کلی در چهار کلمه­ ساده خلاصه می‌­شود

نکات برگزیده مطلب
  • «راهش این است که تا آخر بازی پیش بروید و کاری را که از آن لذت می­‌برید در کل زندگی انجام دهید. با کسانی در ارتباط باشید که از آن‌ها خوشتان می­‌آید. من فقط با کسانی که خوشم می‌­آید کار می­‌کنم. اگر قرار بود برای کار کردن با کسی که حالم را بد می­‌کند صد میلیون دلار گیرم بیاید، می­‌گفتم نه.»

یکی از بهترین سخنرانی‌های وارن بافِت، بیش از دو دهه پیش برای دانشجویان دانشگاه فلوریدا در رشته­ مدیریت بازرگانی برگزار شد. حین برگزاری این سخنرانی، یکی از دانشجویان ارشد رشتهی بازرگانی از بافِت به عنوان یک میلیاردر پرسید که اگر می‌­توانست همه چیز را از اول شروع کند، چه کار می‌کرد تا زندگی شادتری داشته باشد؟

پاسخ بافِت چه بود؟ او سال‌هاست که وضعیتی یکسان از خوشحالی را در زندگی­‌اش حفظ کرده است، اما در پاسخ به این سوال، دانشجویان را ترغیب کرد که در زمینه‌های شغلی، مالی، سلامت و روابطشان بهتر تصمیم‌گیری کنند.

او گفت: «راهش این است که تا آخر بازی پیش بروید و کاری را که از آن لذت می­‌برید در کل زندگی انجام دهید. با کسانی در ارتباط باشید که از آن‌ها خوشتان می­‌آید. من فقط با کسانی که خوشم می‌­آید کار می­‌کنم. اگر قرار بود برای کار کردن با کسی که حالم را بد می­‌کند صد میلیون دلار گیرم بیاید، می­‌گفتم نه.»

پند ۴ کلمه‌ای بافِت برای خوشحالی در زندگی

بزرگ‌ترین درس خوشحالی، در سخنرانی بافِت، آزمون صبر و بردباری است به ویژه در چنین دوره‌ای که مردم به شغلشان متعهد نیستند: آنچه دوست دارید، انجام‌ دهید.

شغل من شغلی‌ است که عاشقش هستم، اما من همیشه کاری را کرده‌ام که عاشق آن بودم. حتی وقتی که فکر می­‌کردم ماهی هزار دلار حقوق زیادی است هم همین قدر عاشقش بودم. شما را تشویق می­‌کنم که کاری را دنبال کنید که عاشقش هستید. اصلا معقول نیست که فقط برای خوب به‌نظر رسیدن رزومه­‌تان شغلی را که دوست ندارید انتخاب کنید.

کاری را که عاشقش هستید انجام بدهید و دیگر کارهای بی‌ثمر، با حقوق کم و بی‌هدف، را انجام ندهید. این حرف آشناست، نه؟ این شعار کارمندان امروزه در این نوآغاز بزرگ در اقتصاد کارمندمحور است. با این حال ممکن است در جواب بافِت بگویید حرف زدن، وقتی یک میلیاردر باشی، چندین برابر راحت‌تر است، اما در حقیقت، بافِت، خیلی قبل‌تر از اینکه موفق شود هم مشغول کاری بود که عاشقش بود.

کاری را که واقعاً در آن مهارت دارید انجام می‌­دهید

با اینکه دنبال کردن شغلی که عاشق آن هستید ریسک‌هایی را به دنبال دارد، امتیازاتش را هم در نظر بگیرید. ۵ دلیل خوب برای اینکه چرا باید کاری را که دوست دارید انجام دهید شامل موارد ذیل است:

اگر کاری را که به آن اهمیت می‌­دهید انجام دهید، با آن هماهنگ می­‌شوید

وقتی کاری را که دوست دارید انجام می­‌دهید، یک هماهنگی بین خودتان و کارتان، ارزش‌هایتان و چیزهایی که برایتان هدفمند است، ایجاد می­‌کنید. بدون اشتیاق هدفی هم وجود ندارد که این اشتیاق از میل به ایجاد تغییر و تفاوت برای مشتری‌هایتان، کسب‌وکارتان و یا حتی ایجاد تغییر در دنیا به‌وجود می‌­آید.

گروهی که با اشتیاق و رغبت سرکار می‌­روند، کیفیت و برتری را در کارشان اولویت قرار می‌­دهند. آن‌ها احساس ارتباط بیشتری با کارشان دارند و این به‌طور مستقیم بر حس مشتری نسبت به محصولات یا خدمات آن‌ها تاثیر می­‌گذارد. به‌طور خلاصه: کارمندهای خوشحال که کارشان را دوست دارند، مشتری‌های ثابت و خوشحال را جذب می­‌کنند.

احساس تعلق خواهید کرد

وقتی کاری را که دوست دارید انجام می‌­دهید، احتمال دارد که اطرافیانتان هم همین احساس را داشته باشند. این اتفاقی‌ست که در فرهنگ‌های شاد و متعهد می­‌افتد که برای حس تعلق ارزش قائل‌اند. در این جوامع علاقه­‌مند، همه همراه هم، کارهایی انجام می‌­دهید که اهمیت زیادی دارند.

امروزه احساس تعلق در محیط کار بیش از همیشه اهمیت دارد. تعلق به سادگی به‌معنی حس جزئی از یک تیم، گروه یا سازمان بودن است و روابط انسانی اساس وجود نیروی کار متعلق و سالمی است که در آن عشق وجود دارد.

مطالعه‌ای بر بیش از ۲۳۰۰۰ کارمند، در سراسر جهان، نشان داد که «روابط حمایتی همکاران نیز یک محرک مهم در تجربه کاری مثبت است. وقتی این روابط در محل کار وجود داشته باشد، کارمندان تجربه کاری بهتری، از وقتی که چنین حمایتی وجود ندارد، گزارش کرده‌اند (۷۷ درصد در مقابل ۳۵ درصد).»

وقتی کارمندان احساس تعلق کنند، ایده‌ها و پیشنهاداتشان اهمیت پیدا می­‌کند؛ گزارش تجربه مثبت کارمندی در آن‌ها نسبت به کسانی که احساس تعلق ندارند دو برابر بیشتر است (۸۳ درصد در مقابل ۳۴ درصد).

کاری را که واقعاً در آن مهارت دارید انجام می‌­دهید

موفقیت ما به‌عنوان شریکان و مؤسسان، تا حد زیادی، بر نقاط ضعف و قوت خودمان بستگی دارد. با این حال که لازم نیست در همه چیز ماهر باشید، درکی واضح از دانش پایه­، نقاط قوت و مهارت‌هایتان بسیار مهم است؛ سرمایه‌گذاری بر کارهایی که به آن‌ها مسلط هستید و اجتناب از ریسک‌هایی که  کارهای خارج از پیرامون کار شما برایتان به دنبال دارد. این یعنی تقویت نقاط قوت و مهارت‌هایتان، اما در عین حال، کاهش اتلاف وقت و انرژی با دنبال کردن چیزهایی که خارج از علایق شماست.

خوش­بین‌تر خواهید بود

ما هر روز با دانستن اینکه خیلی چیزها خراب است و چیزهای بیشتری هم خراب خواهند شد، از خواب بیدار می‌­شویم. موفق‌ترین شاغلان که عاشق شغل خود هستند، امید و مثبت‌نگری را وارد کار خود می­‌کنند، اما همچنان واقع‌بینی را هم همراه خود دارند. در نهایت، تظاهر به خوب پیش رفتن کارها باعث موفقیت نمی­‌شود.

بله، ما در شرایط نامعلوم و پرتنشی زندگی می­‌کنیم. اما افرادی که با عشق در کنار کسانی که دوستشان دارند کار می‌­کنند، هیچ‌گاه در برابر مشکلات تسلیم نمی­‌شوند. آن‌ها بر آینده تمرکز می­‌کنند، اهداف بلندپروازانه دارند، شجاعت مواجهه با موانع را دارند و هنگام حل مشکلات، با آغوش باز، از آن استقبال می­‌کنند.

انگیزه­ بیشتری خواهید داشت

اگر از کاری که می­‌کنید لذت ببرید، انگیزه‌‌تان برای بیشتر وقت گذاشتن روی آن افزایش پیدا می­‌کند. کاری که مجبور نیستید، بلکه خودتان می­‌خواهید انجام دهید. میلتان برای پرکارتر بودن ذاتی است و از این تفکر که تلاش‌هایتان برای کسانی که به آن‌ها خدمت می­‌کنید، تفاوت ایجاد می­‌کند، نشأت می‌گیرد.

در نهایت، انجام کاری که دوست دارید یک عامل بزرگ برای خوشحالی در زندگی است.

حرفم را دوباره با وارن بافِت تمام می­‌کنم که گفت: «من عاشق هر روز از زندگی‌ام هستم و با کسانی که دوستشان دارم کار می‌­کنم. هیچ شغلی در دنیا سرگرم‌کننده‌تر از مدیریت شرکت Berkshire نیست و من، به‌خاطر جایگاهم، خودم را بسیار خوش‌شانس می‌­دانم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا