کسب و کار و اقتصاد

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده چه کسی است؟

نکات برگزیده مطلب
  • مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از هزینه‌هایی است که باید هنگام خرید و فروش خودروی شخصی، به آن توجه داشته باشید.

در سال‌های اخیر، این مالیات مهم بارها و بارها دستخوش تغییرات جدی شده است. در این مطلب با شما هستیم تا از آخرین تغییرات قانون مالیات نقل و انتقال خودرو مطلع شویم.

بنابراین اگر در شرف خرید یا فروش اتومبیل هستید، کمی تامل کنید. مطالعه این مطلب یک سؤال تکرار شونده را پاسخ می‌گوید؛ بالاخره پرداخت هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده کیست؟

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟ یکی از منابع اصلی تامین بودجه کشور

مالیات یکی از منابع اصلی تامین بودجه دولت است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تصور می‌کنند پرداخت مالیات به حقوق کارمندان محدود می‌شود، متاسفانه باید بگوییم در اشتباه هستید. در یک نگاه کلی می‌توان گفت در کشور ما خرید و فروش هر کالایی، مشمول پرداخت مالیات است؛ بنابراین خودرویی که شما قصد خرید یا فروش آن را دارید نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

برخلاف گذشته، این روزها پرداخت مالیات نقل و انتقال به سختی چند سال پیش نیست. با راه‌اندازی سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو خریداران و فروشندگان ماشین می‌توانند پیش از معامله، از میزان دقیق هزینه مالیات نقل و انتقال آگاه شده و برای پرداخت آن اقدام کنند. در ادامه می‌خوانیم که خریدار باید این هزینه را متقبل شود یا فروشنده خودرو باید هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو را بپردازد.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو با کیست؟ خریدار یا فروشنده؟

در سال‌های نه چندان دور، فرایند پرداخت مالیات خودرو هنگام سند زدن و در محضر انجام می‌شد. با این حال، در سال‌های اخیر تغییراتی در قوانین مالیات نقل و انتقال به وجود آمده است که نتیجه آن، الزام پرداخت هزینه مالیات پیش از تعویض پلاک خودرو است.

در حال حاضر، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو با فروشنده خواهد بود. فروشنده خودروی شخصی باید پیش از اقدام برای سند زدن خودرو به‌نام دیگری، نسبت به تسویه و پرداخت خلافی خودرو و مالیات ماشین اقدام کند. در غیر این صورت، فروشنده خودرو در لیست بدهکاران مالیاتی قرار خواهد گرفت.

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو؛ مالیاتی که نباید در پرداخت آن تردید کنید!

یکی دیگر از سوالات پرتکرار در زمینه مالیات اتومبیل آن است که آیا پرداخت هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو اجباری است؟ همانطور که گفته شد، در سال‌های اخیر می‌توانستید پرداخت این مالیات را تا زمان سند زدن خودرو به تعویق بیندازید و حتی گاهی از پرداخت آن معاف شوید.

اما با تغییر قوانین مالیاتی کشور و از تاریخ ۶ فروردین‌ ماه سال ۱۴۰۱، دیگر امکان تعویض پلاک پیش از پرداخت مالیات خودرو برای رانندگان میسر نیست. به همین دلیل، اگر به فکر دریافت نوبت دهی تعویض پلاک خودرو هستید اما هنوز نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال ماشین خود اقدام نکرده‌اید، بهتر است کمی صبر کنید. در انتهای این مطلب با آسان‌ترین و سریع‌ترین روش استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو نیز آشنا خواهید شد.

نحوه محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو چگونه است؟

میزان مالیات نقل و انتقال خودرو به عوامل مختلفی مانند مدل ماشین، سال تولید و قیمت آن بستگی دارد. با این حال در یک نگاه کلی می‌توان گفت میزان مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی ۱ درصد کل قیمت خودرو است.

برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو، باید به سال ساخت وسیله نقلیه نیز توجه داشته باشید. در واقع هر چه سال ساخت خودرو قدیمی‌تر باشد، ملزم به پرداخت هزینه‌ کم‌تری تحت عنوان مالیات خواهید بود. همچنین در نظر داشته باشید که با گذشت ۶ سال از سال تولید خودرو، ۱۰% به‌صورت سالانه و برای سال‌های ششم به بعد، ۴۰% از مالیات کاهش پیدا می‌کند.

نحوه محاسبه مالیات برای خودروهای خارجی و به‌اصطلاح لوکس

با وجود مواردی که توضیح دادیم، نحوه محاسبه مالیات برای خودروهای خارجی یا اصطلاحا خودروهای لوکس، کمی متفاوت است. معمولا میزان مالیات خودروهای لوکس ۲ درصد است. با این حال اگر صاحب یک خودروی خارجی هستید و قصد فروش ماشینتان را دارید، بد نیست پس از کسب آگاهی نسبت به قیمت خودرو، موارد زیر را گوشه ذهن خود داشته باشید.

  • خودرو تا سقف یک میلیارد تومان: مشمول مالیات نیست.
  • تا ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان: یک درصد
  • تا ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان: ۲ درصد
  • تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان: ۳ درصد
  • نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان: ۴ درصد

منبع
روزنامه دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا