دانش و فناوری

اضافه شدن موتور صوتی هوش مصنوعی به مسیریاب «نشان»

نکات برگزیده مطلب
  • با استفاده از فرامین صوتی می‌توان شیشه خودرو را بالا و پایین برد و یا رادیو را روشن کرد و مسیر را پرسید.

آقای صالح اسدی، مدیر بازرگانی یک شرکت فناور، زمینه فعالیت این شرکت را در زمینه هوش مصنوعی و موتورهای پردازشی زبان فارسی عنوان کرد و گفت: یکی از موتورهای اصلی که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌شود، موتورهای صوتی است که بر اساس زبان کشورها متفاوت است.

وی خاطر نشان کرد: این موتورهای پردازشی به عنوان یکی از تکنولوژی‌های راهبردی در صنایع است. مثلاً می‌توان از این موتورها در خط تولید کارخانه‌ها بهره برد و با صدور فرامین صوتی، تعیین کرد کدام یک از ریل‌ها فعال شوند.

اسدی، کاربرد دیگر موتورهای صوتی را در خودروها دانست و یادآور شد: با استفاده از فرامین صوتی می‌توان شیشه خودرو را بالا و پایین برد و یا رادیو را روشن کرد و مسیر را پرسید.

مدیر بازرگانی این شرکت، یکی از بهره‌برداری‌های مهم از این فناوری را هوشمندسازی مراکز تماس (Call Center) عنوان کرد و گفت: مراجعه‌کنندگان، زمانی که با سازمان‌ و یا مجموعه‌ای تماس می‌گیرند، آن مرکز با استفاده از این فناوری هوش مصنوعی به صورت ۲۴ ساعته، گفتار را به نوشتار تبدیل و پاسخ فرد را ارائه می‌کند.

وی با اشاره به دستاورد این شرکت در زمینه هوش مصنوعی، خاطر نشان کرد: ما در این شرکت در حوزه زبان فارسی، موتور هوش مصنوعی را بر پایه صوت ایجاد کردیم که توانایی فهم و گفتار زبان فارسی را دارد.

اسدی با بیان اینکه بر این اساس دو سرویس تبدیل متن به گفتار و تبدیل گفتار به نوشتار را عرضه کردیم، توضیح داد: سرویس اول ما ASR یا تبدیل گفتار به نوشتار فارسی است. در این حوزه پردازش ما به قدری قوی است که در برخی از پارامترهای فنی دقت بالاتری از گوگل دارد.

وی، دومین سرویس این شرکت را تبدیل متن به گفتار فارسی دانست و یادآور شد: این سرویس به این صورت عمل می‌کند که اگر ۱۵ ساعت از صوت یک فرد را داشته باشیم، می‌توانیم لحن آن فرد را بازسازی کنیم. این سرویس استفاده‌های مختلفی از کاربرد در نرم‌افزارهای مسیریاب‌ تا تبدیل کتاب به صوت و تبدیل اخبار به پادکست خبری را دارد.

مدیر بازرگانی این شرکت ادامه داد: این موتور هوش مصنوعی برای تبدیل متن به گفتار بر روی نرم‌افزار مسیریاب “نشان” اضافه شده که طی آن یک صوت خانم و یک صوت آقا را با عنوان “منیژه” و “بیژن” تحویل دادیم.

منبع
خبرگزاری ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا