سبک زندگی و خانواده

شش منبع ویتامین B12

افزایش انرژی و کاهش خستگی

ویتامین B12 یک ویتامین حیاتی است که بدن شما نمی‌تواند خودش آن را بسازد و از آنجا که نقش مهمی را در بدن ایفا می‌کند، دانستن بهترین منابع تأمین این ویتامین که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید برای شما ضروری است.

ویتامین B12 به بدن کمک می‌کند تا انرژی را از غذا آزاد کند، سیستم عصبی را سالم نگه می‌دارد و به ساخت گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‌کنند.

علائم کمبود ویتامین B12 می‌تواند شامل زردی پوست، جراحت و قرمزی زبان، تحریک‌پذیری، افسردگی، اختلال بینایی و احساس سوزن‌شدگی باشد.

نوشته های مشابه

اگرچه افراد در معرض خطر باید از دریافت ویتامین B12 کافی اطمینان حاصل کنند، اما دیگران نیز باید منابع ویتامین B12 را در رژیم غذایی خود بگنجانند تا سطح آن را بالا نگه دارند.

در ادامه به شش منبع تأمین این ویتامین اشاره می‌کنیم:

گوشت گاو

یک استیک گوشت گاو حاوی مقدار زیادی ویتامین B12 است. گوشت گاو همچنین حاوی مواد مغذی دیگری است که برای سلامتی لازم است.

گوشت گاو - ویتامین B12

 

شیر

این فقط شیر نیست که ویتامین B12 را تامین می‌کند. سایر غذاهای لبنی مانند پنیر و ماست نیز این کار را انجام می‌دهند.

شیر - ویتامین B12

 

تخم مرغ

تخم مرغ  یکی از منابع کلیدی تأمین ویتامین B12 است.

تخم مرغ همچنین شامل منابع مفیدی از سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D – برای سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و ماهیچه‌ها – سلنیوم و کولین است، یک ماده معدنی که به متابولیسم طبیعی چربی و عملکرد کبد کمک می‌کند.

تخم مرغ - ویتامین B12

 

ماهی قزل‌آلا

این ماهی یکی از بهترین منابع تأمین ویتامین B12  است. این ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ با زنجیره بلند است که از نظر سلامت مغز و قلب واقعاً مفید می‌باشد. همچنین منبع خوبی از پروتئین و چربی های سالم است.

ماهی ویتامین B12

 

غذاهای غنی شده با ویتامین B12

غذاهای مختلفی که با ویتامین B12 غنی شده‌اند، مانند غلات، می‌توانند راهی مفید برای تأمین این ویتامین باشند. این غذاها اغلب مواد مغذی دیگری مانند آهن، ویتامین D و ویتامین C را نیز فراهم می‌کنند و بنابراین می‌توانند بسیار مفید باشند.

غذاهای غنی شده B12

 

گوشت جگر

گوشت جگر و کلیه یکی از بهترین منابع تأمین ویتامین B12 است، اگر چه ممکن است به مذاق همه خوش نیاید.

گوشت جگر B12

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا