گردشگری

تهران: آجودانیه

محله‌ای در منطقۀ ۱ تهران

آجودانیه یا چاله باغ، محله‌ای در منطقۀ ۱ تهران، واقع در بخش خاوری نیاوران و صاحبقرانیه و جنوب خاوری کاشانک است.
محلۀ آجودانیه منسوب به آقـارضاخان عکاس‌باشی، ملقب به اقبال‌السلطنه (۱۲۵۹-۱۳۰۷ ق/ ۱۸۴۳-۱۸۹۰ م) است. آقارضاخان در آغاز از پیشخدمتان ناصرالدین شاه بود و در سفرهای اول و دوم شاه (۱۲۹۰ و ۱۲۹۵ ق) به اروپا او را همراهی کرد. بعدها آقارضاخان به سِمَت آجودانی مخصوص ناصرالدین‌شاه برگزیده شد؛ از همین روی به آجودان‌باشی شهرت یافت. پس از آن آجودان‌باشی به خرید اراضی‌ای اقدام کرد که صاحب اصلی آن‌ها، حاج حیدرعلی نیاورانی بود. بعدها این اراضی به سبب سِمَت آقارضاخان آجودان‌باشی به آجودانیه شهرت یافت.
آقارضاخان در ۱۳۰۱ ق به عنوان رئیس و وزیر قورخانه منصوب و در ۱۳۰۲ ق ملقب به اقبال‌السلطنه گردید. او سرانجام در ۱۳۰۷ ق در باغ شخصی خود در آجودانیه وفات یافت. اراضی آجودانیه پس از مرگ وی به ترتیب در تملک میرآخور، پسر عضدالملک، سپس ارباب جمشید، از تجار زردشتی تهران، سرلشکر فیروز، و به گفتۀ اهالی در ۱۳۲۵ ش در تملک شخصی به نام چیت‌ساز بوده است.
امروزه این محله به منطقه‌ای مسکونی بدل شده است که از شمال خاوری به دارآباد، از شمال باختری به رحمان‌آباد، از باختر به محله‌های کاشانک و صاحبقرانیه، از خاور به محلۀ اقدسیه، و از جنوب به خیابان اقدسیه محدود است. خیابان شهید مهدی سباری در جهت شمال به جنوب، خیابان اصلی این محله است که محدودۀ آن از موزۀ حیات‌وحش دارآباد در ضلع شمال غربی و مرکز دائرهالمعارف بزرگ اسلامی در ضلع شمال شرقی، خیابان پورابتهاج در شمال و شهید برادران موحد دانش (خیابان اقدسیه) در جنوب امتداد دارد. مجتمع ورزشی و رفاهی قدس، بوستان شطرنج و گورستان قدیمی کاشانک با وسعت هزار متر مربع در این محلـه واقع‌انـد.

منبع
دانشنامه تهران بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا