گردشگری

سفر دریایی از چابهار به قشم ممکن است؟

نکات برگزیده مطلب
  • سفر دریایی از چابهار به قشم ممکن است؟ آیا می‌توان از چابهار گرم و جذاب به شکل دریایی به جزیره محبوب قشم رفت؟ برای پاسخ به این سوال همراه ما باشید.

چابهار و قشم از مقاصد جذاب گردشگری ایران هستند و چندان عجیب نیست اگر کسی بخواهد تجربه سفر دریایی از چابهار به قشم را داشته باشد. پاسخ به این سوال نیازمند به دانستن چند نکته است.

پیش از هر چیز باید بدانید که چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است  که کشتی‌های اقیانوس پیما می‌توانند در آن پهلو بگیرند. همین مسئله نشان از اهمیت زیاد چابهار برای ایران دارد. همسایگی با اقیانوس نه تنها مزایای اقتصادی خاصی به چابهار داده، بلکه باعث شده تا این شهر بندری اقلیم خاصی داشت باشد.

چابهار گرم و دلپذیر با میوه‌های متفاوتش از جاهایی است که ساحل‌های شنی کم‌نظیری دارد. در چابهار است که کویر به دریا می‌رسد و این دو اقلیم به ظاهر متضاد با هم همسایه می‌شوند.

نوشته های مشابه

اقلیم و طبیعیت جذاب چابهار در کنار آثار تاریخی جالب و بازارهای محلی رنگ به رنگ و ارزان از جمله جذابیت‌های این شهر برای گردشگران هستند.

در طرف مقابل قشم قرار دارد؛ بزرگ‌ترین جزیره ایران و خلیج فارس که از نظر اقتصادی و گردشگری بسیار با اهمیت است.

قشم تاریخی کهن دارد. این جزیره در دوران ساسانیان ابرکاوان (Abarkāvān) خوانده می‌شد و در دوران اسلامی از جزایر پر رونق ایران بوده است. قشم ۱۷ بندر تجاری دارد و بازارهایش از قدیم شهرت خاصی داشتند.

جالب است بدانید که در کنار جزیره قشم، سه جزیره دیگر شامل هنگام، هرمز و لارک که دو جزیره هنگام و هرمز اهمیت بسیار زیادی از منظر گردشگری دارند.

چگونگی سفر دریایی از چابهار به قشم

اگر فکر کرده‌اید قشم و چابهار به علت بندر داشتن راه آبی مستقیم هم دارند سخت در اشتباه هستید و سفر مستقیم دریایی از چابهار به قشم غیرممکن است. مسیر آبی مسافری بین قشم و چابهار وجود ندارد و دلیل آن هم به صرفه نبودن این مسیر است. کم‌تر مسافری دنبال این است که به طور مستقیم از چابهار به قشم برود.

برای سفر از چابهار به قشم شما باید مسیری را زمینی طی کنید و خود را به اسکله‌ای برسانید که با قشم در ارتباط است. تازه آن وقت باید از طریق سفر با شناور به قشم بروید.

شما می‌توانید از چابهار به بندر عباس بروید و از آن جا راهی قشم شوید. فاصله بندرعباس تا قشم با لنج نزدیک به ۲۰ کیلومتر است. اگر شرایط جوی مساعد باشد این مسیر تقریبا چیزی بین ۵۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد.

راه دیگر سفر دریایی از چابهار به قشم این است که به بندر پل بروید، شهری بندری در بخش مرکزی شهرستان خمیر استان هرمزگان ایران است و اسکله پل در آن قرار دارد. فاصله بندر پل تا قشم نیز تقریباً به اندازه فاصله بندرعباس تا قشم است.

هزینه حمل سواری از بندر پل به قشم ۹۴ هزار تومان، وانت ۱۱۰ هزار تومان و برای سایر وسایل نقلیه از جمله کامیون خاور و مینی‌بوس، تریلی و اتوبوس به نسبت چیزی بیش از ۱۵۰ هزار تومان است.

البته هزینه‌های جانبی هم وجود دارد. به طور مثال در کنار مبلغ ۹۴ هزار تومان هزینه جا به جایی سواری، چندین هزینه دیگر که مربوط به حق تعاونی‌ها، شورا و شهرداری‌هاست در فیش‌های صادر شده به چشم می‌خورد که مجموع هزینه‌ها را تا ۲۸۰ هزار تومان افزایش می‌دهد. هزینه بازگشت از جزیره تقریبا نصف عدد ورود است.

توجه کنید که با توجه به روندهای اداری ورود و خروج ماشین و ترخیص آن زمان کل فرآیند رفت و آمد به قشم قطعا چیزی بیش از یک ساعت خواهد بود.

یکی دیگر از مسیرهای سفر دریایی از چابهار به قشم راه آبی جزیره هرمز است که اتفاقا به دلیل عبور از هرمز مسیر پر هواداری است. بر اساس آخرین قیمت‌گذاری‌ها، مسیر بندرعباس به هرمز و بالعکس برای مسافران هرمزوند( یا همان اهالی هرمز) اندکی بیش از ده هزار تومان، برای دانشجویان ۱۰ هزار تومان و برای گردشگران ۲۰ هزار تومان است.

البته پلی بین جزیره یا همان بندر لافت و بندر پل در حال ساخت است که اگر تکمیل شود. به مسافران اجازه می‌دهد به جای سفر دریایی از چابهار به قشم به دنبال سفر زمینی باشند.

منبع
سلام نو _ سرویس گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا