سبک زندگی و خانواده

سرکه سیب و کاهش وزن

نکات برگزیده مطلب
  • ترکیب سرکه سیب با یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش می‌تواند کاهش وزن را کمی آسان‌تر کند.

سرکه سیب مایعی تخمیر شده است که از سیب‌های کهنه تهیه می‌شود و مصارف بسیار زیادی دارد. این یک ماده اولیه برای تهیه سس سالادهای مختلف است، اما برخی افراد به روش‌های متنوع دیگری از آن استفاده می‌کنند. مردم بر این باورند که مصرف سرکه سیب فرآیند کاهش وزن را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند و حتی ممکن است سبب بهبود سلامت متابولیک آن‌ها شود. آیا این فقط یک ایده است یا حقیقتی پشت آن پنهان شده است؟ بیایید تا به آنچه علم تاکنون درباره فرآیند و پتانسیل بالقوه سرکه سیب در کاهش وزن یافته است نگاهی بیندازیم.

چگونه سرکه سیب کاهش وزن را افزایش می‌دهد؟

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سرکه سیب، گلوکوز دریافتی پس از مصرف غذا را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. با مصرف سرکه سیب گلوکوز دریافتی شما پس از مصرف غذا افزایش پیدا نمی‌کند و بدن شما نیازی به تولید انسولین اضافی ندارد. اگر انسولین کمتری در بدن شما وجود داشته باشد بدن به‌راحتی می‌تواند چربی را تجزیه کند و در نتیجه چربی کمتری در بدن ذخیره می‌شود و این فرآیند منجر به افزایش وزن نمی‌شود. راه دیگری برای بررسی این موضوع آن است که سرکه سیب حساسیت بدن به انسولین را بهبود می‌بخشد که این امر برای سلامت کمر و متابولیک شما بسیار مفید است. هنگامی که بدن حساسیت بهتری نسبت به انسولین پیدا می‌کند احتمال بسیار کمتری وجود دارد که شما چربی‌هایی در اطراف شکم معروف به چربی احشایی را انباشته کنید.

راه دیگری نیز وجود دارد که سرکه سیب می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. سرکه سیب اثری خفیف در سرکوب کردن و کاهش اشتها دارد؛ به این معنا که اگر شما سرکه سیب را به وعده غذایی خود اضافه کنید احتمال دارد کمتر از آن وعده غذایی مصرف کنید. یکی دیگر از راه‌های کاهش اشتها کاهش روند خروج غذا از معده شما است. بنابراین معده شما مدت‌زمان طولانی‌تری پر می‌ماند. یک شکم پر، هورمون‌هایی را فعال می‌کند که اشتهای شما را کاهش می‌دهد.

نوشته های مشابه

ماده فعالی که مسئول کاهش قند خون در سرکه سیب است، اسید استیک نام دارد. همچنین برخی منابع می‌گویند که اسید استیک میزان متابولیسم در حال استراحت انسان را به میزان متوسطی افزایش می‌دهد، اگرچه مطالعات کمی از این گفته حمایت می‌کنند و حتی اگر این گفته درست باشد تأثیر آن بسیار اندک است.

سرکه سیب چقدر در کاهش وزن موثر است؟

نظریه‌ها و تئوری‌های مختلف که سرکه سیب به کاهش وزن کمک می‌کند، یک چیز است و اینکه علم از این نظریه‌ها حمایت می‌کند، چیز دیگری است. آیا این نظریه‌ها تحت بررسی‌های علمی ثابت باقی می‌مانند؟ مطالعات متعددی وجود دارند که نشان می‌دهند سرکه سیب به کاهش وزن و کنترل آن کمک می‌کند. یک مطالعه بر روی ۳۹ نفر که تحت رژیم غذایی کم کربوهیدرات قرار گرفته بودند، انجام شد و نشان داد کسانی که سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کردند، نسبت به کسانی که فقط رژیم غذایی کم کالری اما بدون سرکه مصرف کردند، در طول ۱۲ هفته وزن بیشتری را  از دست دادند.

اما همان‌طور که کلینیک مایو به آن اشاره می‌کند بعید است که سرکه سیب یک گلوله جادویی برای کاهش وزن باشد. اگر رژیم غذایی فراوری نشده و سالم داشته باشید و قند را از رژیم خود حذف کنید، نتایج بهتری خواهید گرفت. با این حال احتمال دارد که سرکه سیب به کنترل گرسنگی کمک کند و این سرکه سیب، یک سس عالی برای سالاد است.

آیا مصرف سرکه سیب، ضرر هم دارد؟

سرکه یک اسید بسیار ضعیف است اما با این حال هنوز قدرت کافی را برای آسیب رساندن و از بین بردن مینای دندان شما دارد. برخی افراد سرکه سیب رقیق شده را می‌نوشند ولی هیچ وقت این کار را نکنید. این ماده مینای دندان شما را از بین می‌برد. زمانی که مینای دندان شما نازک و یا فرسوده شود، به‌هیچ طریقی شما نمی‌توانید آن را جایگزین کنید. همچنین سوال دیگری مطرح می‌شود که آیا سرکه سیب می‌تواند سایر بافت‌های بدن شما را مانند مری، تحریک کند و یا آسیب برساند؟ اگر شما سرکه سیب می‌نوشید همیشه آن را به غلظتی بیشتر از ۱.۵ قاشق سرکه سیب در ۸ اونس آب برسانید.

یکی دیگر از مضرات سرکه سیب تأثیرات احتمالی آن بر هضم غذا است. از آن جایی که سرکه سیب خروج غذا از معده را کند می‌کند ممکن است منجر به ورم و نفخ معده شود. این امر برای افراد مبتلا به دیابت مضر است. برخی از بیماران دیابتی مشکلی به نام گاستروپارزیس دارند که در این بیماری معده آن‌ها به کندی تخلیه می‌شود. سرکه سیب این وضعیت را بدتر می‌کند.

یکی دیگر از اقدامات احتمالی آن است که سرکه سیب ممکن است موجب کاهش پتاسیم شود. برخی افراد که از فشار خون رنج می‌برند برای کنترل فشار خون خود از دیورتیک‌ها استفاده می‌کنند که این نوع قرص‌ها پتاسیم را کاهش می‌دهند. ترکیب این داروها و سرکه سیب منجر به کاهش قابل توجه پتاسیم در بدن می‌شوند. قبل ار مصرف سرکه سیب حتماً با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصاً اگر داروهای خاصی مصرف می‌کنید.

نتیجه‌گیری

افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی خود ممکن است فواید زیادی داشته باشد، از جمله کاهش گلوکز دریافتی بعد از غذا و کاهش اشتها، اما بعید است که این دو تأثیر شگرفی در کاهش وزن شما داشته باشند. با این حال ترکیب سرکه سیب با یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش می‌تواند کاهش وزن را کمی آسان‌تر کند. اما به خاطر داشته باشید که این درباره کلیت رژیم غذایی شما است و سرکه سیب درمانی معجزه‌آسا برای کاهش وزن نیست.

از طريق
scitechdaily.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا