فرهنگ و هنر

سامانه خرید از کتابفروشی‌ها

سامانه خرید از کتابفروشی‌ها دسترسی به کتاب را تسهیل می‌کند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نشست هم‌اندیشی «سامانه خرید از کتابفروشی» با حضور علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، مهدی رمضانی چابک، مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آزاده نظربلند، معاون کتاب و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران، حسین صفری، معاون اقتصاد و فرهنگ خانه کتاب و ادبیات ایران و  مدیران و معاونان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها دوشنبه (هفتم شهریور‌ماه ۱۴۰۱) برگزار شد.

موجودی کتابفروشی‌ها در اختیار همه مردم قرار می‌گیرد
علی رمضانی در این نشست بیان کرد: مطابق وعده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از به فعالیت رساندن مجدد مجموعه نشر کشور با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بهمن ماه ۱۴۰۰ و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، توجه به کتابفروشی‌ها به‌عنوان حلقه اصلی توزیع کتاب در کشور در دستور کار قرار گرفت. با برطرف کردن اشکالات و نواقص طرح‌های فصلی فروش کتاب و نمایشگاه مجازی کتاب تهران به «سامانه خرید از کتابفروشی» رسیدیم؛ در طرح‌های فصلی فروش کتاب، بسیاری از شهرها فاقد کتابفروشی بودند و باید این مشکلات به نحوی برطرف می‌شد. با طراحی این سامانه فرآیند رساندن کتاب به شهرهای فاقد کتابفروشی تسهیل می‌شود و موجودی کتابفروشی‌ها در اختیار همه مردم در سراسر کشور قرار می‌گیرد.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با تاکید بر این‌که «سامانه خرید از کتابفروشی» با طرح‌های فصلی فروش کتاب متفاوت است، گفت: طرح‌های فصلی فروش کتاب برگزار نخواهد شد و این سامانه به صورت مستمر و دائم فعالیت می‌کند. مردم می‌توانند با مراجعه به این سامانه به جای خرید از فروشندگان غیرمجاز از کتابفروشی‌ها به عنوان مراجع رسمی و کالبدهای فرهنگی شهر که برای ما اهمیت بالایی دارند، کتاب بخرند. برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یک گام به سمت عدالت فرهنگی بود و راه‌اندازی «سامانه خرید از کتابفروشی» گام دوم حمایت دولت سیزدهم و مجموعه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از  صنعت نشر است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران اظهار کرد: در «سامانه خرید از کتابفروشی»، همه کتابفروشی‌های کشور در اختیار شهروندان است و این مزیت سامانه است. مردم از هر نقطه‌ای از کشور می‌توانند از هر کتابفروشی کتاب بخرند. در نمایشگاه مجازی کتاب تهران نیاز نبود یک فرد برای استفاده از یارانه از شهر یا استان محل سکونت خود در پایتخت حاضر شود؛ بلکه از محل سکونت خود می‌توانست کتاب مورد نظر را خریداری کند. در «سامانه خرید از کتابفروشی» هزینه پست بر عهده کتابفروشی نیست بلکه بخش عمده این هزینه از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخشی هم از سوی خریداران پرداخت خواهد شد. هزینه پستی که خریدار پرداخت می‌کند کمتر از هزینه یک پیک درون شهری است؛ ضمن این‌که خریداران امکان دریافت حضوری کتاب‌ها را نیز دارند.

منبع
ایبنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا