آموزش و سرگرمی

زمان خود را مدیریت کنید

نکات برگزیده مطلب
 • شما می‌توانید با تمرین‌ کردن، در مدیریت زمان فوق‌العاده شوید. گرایش به عمل را در خود ایجاد کنید. شروع کرده، ادامه دهید و سریع کار کنید. خود را موظف به انتخاب مهم‌ترین کارتان کنید؛ فوراً، آن را شروع کرده و تا پایان کار ادامه دهید.

با به‌کاربردن مهارت‌های مناسب مدیریت زمان، بازدهی خود را دو برابر و سپس سه برابر می‌کنید. پیش از شروع هرچیزی، اولویت‌بندی کنید و بر ارزشمندترین شیوه استفاده از زمانتان متمرکز شوید.

همه، بیشتر از زمان در دسترسشان، کار برای انجام دارند؛ بنابراین، باید زمان خود را، با پرسیدن پنج سؤال کلیدی در بازه‌های زمانی منظم، به‌خوبی مدیریت کنید:

 1. من برای انجام چه کاری استخدام شده یا حقوق می‌گیرم؟
 2. چه فعالیت‌هایی، بهترین استفاده ممکن از استعدادها، مهارت‌ها و تجاربم را نمایان می‌کنند؟
 3. زمینه‌های کاری کلیدی من کدامند؟ (کارهایی که باید کاملاً بی‌عیب به اتمام برسانم)
 4. من، به تنهایی، چه کاری می‌توانم انجام دهم که درصورت درست انجام شدنش، تفاوتی واقعی در شرکتم ایجاد شود؟
 5. ارزشمندترین شیوه استفاده از زمانم در حال حاضر چیست؟

ترکیب این سؤال‌ها، با نتیجه‌گراکردن جدی‌تر شما و تمرکزتان بر فعالیت‌هایی با بهترین نتایج، به بهره‌وری بالا کمک می‌کند. بهتر آن‌ است که هر کار دیگری، واگذار شده یا حذف شود، تا شما برای کارایی هرچه بیشتر آزاد باشید.

نوشته های مشابه

مدیریت زمان خوب مستلزم انجام این موارد است:

 • ایجاد فهرستی از وظایف (به ترتیب اولویت) در هر روز صبح
 • تهیه برنامه هفتگی بر روی کاغذ
 • تمایز بین کارهای فوری و کارهای مهم
 • استفاده از قانون ۸۰/۲۰ – شناسایی وظایف اصلی خود و انجام آن‌ها
 • اولویت‌بندی کارها با استفاده از حروف الفبا (A, B, C, D, E)
 • ایجاد واحدهای زمانی برای انجام کار خلاقانه به جای کارهای روزمره و تکراری

داشتن یک نظام مدیریت زمان خوب، پیدا کردن چیزی است که با شخصیت و الزامات کاری شما در تناسب باشد؛ و سپس کار مداوم براساس آن نظام است. اگر عادت‌های خوبی در این زمینه در خود پرورش دهید، بیشتر از آنچه ممکن می‌پنداشتید، به‌دست می‌آورید.

«خبر خوب این است که مدیریت زمان، مهارت و قاعده‌ای محسوب می‌شود که قابل یادگیری با تمرین است. یک قانون برای موفقیت این است: عادت‌های خوب را شکل داده و تحت کنترل آن‌ها قرار بگیرید. شما می‌توانید با تمرین‌ کردن، در مدیریت زمان فوق‌العاده شوید. گرایش به عمل را در خود ایجاد کنید. شروع کرده، ادامه دهید و سریع کار کنید. خود را موظف به انتخاب مهم‌ترین کارتان کنید؛ فوراً، آن را شروع کرده و تا پایان کار ادامه دهید. این تمرین‌های مدیریت زمان کلید رسیدن به عملکرد حداکثری در هر جنبه از زندگی‌تان است.» – برایان تریسی

منبع
برایان تریسی - هدف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا