سبک زندگی و خانوادهکسب و کار و اقتصاد

زبان بدن در مصاحبه

نکات برگزیده مطلب
  • می‌توانید فقط با استفاده از حرکات بدن و حالت‌های مناسب، احساسات یک فرد را تحت‌تأثیر خود قرار دهید به‌طوری‌ که به شما و گفته‌هایتان اعتماد کند

حرکات بدن و ژست‌هایی که می‌گیرید می‌تواند آنچه را از طریق کلام بیان می‌کنید تأیید یا رد کند. در برنامه‌نویسی عصبی – زبانی (NLP) تکنیک‌های کاربردی بسیاری با استفاده از ارتباطات غیرکلامی ایجاد می‌شود. به این صورت که می‌توانید فقط با استفاده از حرکات بدن و حالت‌های مناسب، احساسات یک فرد را تحت‌تأثیر خود قرار دهید به‌طوری‌ که به شما و گفته‌هایتان اعتماد کند. البته دقت داشته باشید که این حالت با موقعیت سخنرانی کاملاً متفاوت است. حرکات و حالات بدن در سخنرانی بسیار محدود است.

اگر به قدرت حرکات و حالات بدن شک دارید، این دو حرکت ساده را امتحان کنید. خواهید دید که افراد چگونه محو شما خواهند شد.

هنگامی که در یک جمع یا با گروهی از دوستان خود هستید، انگشت خود را به سمت بالا بگیرید و به بالا نگاه کنید. خواهید دید که چند نفر هم‌زمان به آسمان نگاه خواهند کرد.

نوشته های مشابه

یا خمیازه بکشید. می‌بینید که افراد هم شروع می‌کنند به خمیازه کشیدن.

این فوق‌العاده نیست؟ باز هم فکر می‌کنید که حرکات و حالات بدن تأثیری در برقراری ارتباط ندارند؟

در ادامه، حرکات و حالت‌های بدنی را که در هنگام مصاحبه باید به‌دقت به آن‌ها توجه کنید، ذکر می‌کنیم.

به جلو خم شوید

وقتی به سمت مخاطب خود خم می‌شوید، این پیام را به فرد مقابل می‌رسانید که قصد دارید بادقت به صحبت‌های او گوش دهید. این کار برای مصاحبه‌کننده می‌تواند به معنای آن باشد که:

  • دوست دارم با موفقیت از این مصاحبه عبور کنم.
  • دوست دارم که بهتر مرا بشناسید.
  • دوست دارم اطلاعات بیشتری در مورد شرکت شما به دست بیاورم.
  • مطمئن باشید که من تنها فرد مناسب برای شما و این شرکت هستم.

پذیرش صحبت‌های مصاحبه‌کننده، بهترین روش برای جلب‌توجه و همچنین بررسی واکنش‌های او از فاصله نزدیک است. ولی دقت کنید که: خم شدن بیش از اندازه نشان‌دهنده حمله به حریم خصوصی فرد تلقی می‌شود. فضای فیزیکی کافی را بین خود و مصاحبه‌کننده در نظر داشته باشید. مبادا با نزدیک‌شدن زیاد، بیش از حد با او صمیمی شوید.

زمانی که با مصاحبه‌کننده دست می‌دهید، نبض او را لمس کنید

دقت داشته باشید زمانی که با مصاحبه‌کننده دست می‌دهید، انگشت اشاره و انگشت وسط خود را به‌اندازه‌ای دراز کنید که بتوانید نبض مصاحبه‌کننده را لمس کنید. گفته شده که این کار موجب رابطه کمی نزدیک‌تر و صمیمی‌تر می‌شود. علاوه بر این، استفاده از این روش کمک می‌کند که صداقت خود را بیشتر به مصاحبه‌کننده نشان دهید. ولی باید قبل از اینکه از این روش استفاده کنید، موقعیت را به‌خوبی بررسی کنید.

هنگام صحبت‌کردن کف دست خود را باز کنید

بیان نظرات و ایده‌ها زمانی که با حرکات دست مطابقت داشته باشد، تأکیدکننده باور قلبی شما نسبت به مطالبی است که بیان می‌کنید. باز کردن کف دست نشان می‌دهد که شما فقط در حال بیان نظرات خود هستید و ایده‌های خود را به مصاحبه‌کننده تحمیل نمی‌کنید. همچنین شبیه این است که بگوییم شما از تبادل نظر استقبال می‌کنید.

از طرفی دیگر، زمانی که سفت و بی‌حرکت شروع می‌کنید به صحبت‌کردن، نشان می‌دهد که به آنچه می‌گویید ایمان ندارید یا خیلی بدتر از آن، مطالبی را که می‌گویید مواردی هستند که از روی متنی حفظ کرده‌اید.

زمانی که در جمعی در حال صحبت‌کردن هستید، مشت خود را گره کنید ولی در هنگام مصاحبه از این کار خودداری کنید، زیرا نشان‌دهنده احساسات قوی است که در زمان مصاحبه ابداً توصیه نمی‌کنیم (به یاد داشته باشید که در جلسه مصاحبه هستید نه محاکمه).

تماس چشمی برقرار کنید

می‌دانید که ارتباط چشمی چقدر اهمیت دارد ولی نگاه‌ کردن به مصاحبه‌کننده در زمان صحبت کافی نیست. مستقیم به چشمان وی نگاه کنید و چند ثانیه در آن متمرکز شوید. ارتباط چشمی در مورد اعتمادبه‌نفس، صداقت و اعتبار، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

البته می‌توانید ارتباط چشمی خود را قطع کنید؛ اما فقط زمانی که در حال صحبت‌کردن هستید، نه قبل از آن. علاوه بر اینکه برداشتن نگاه از فرد مقابل راهی است برای دادن فضای تنفس به مصاحبه‌کننده. در نظر داشته باشید که چند دقیقه خیره شدن به فرد مقابل ممکن است حس ناخوشایندی به وی بدهد. بااین‌حال، قبل از اینکه نظر خود را بیان کنید، تماس چشمی را قطع نکنید، ممکن است به معنای این باشد که در حال ساخت داستان در مورد موضوعی در ذهن خود هستید.

سر خود را تکان دهید

حرکت سر ممکن است به نظر ساده برسد؛ ولی نشان‌دهنده توجهی است که شما به فرد مقابل دارید. می‌خواهید کاری کنید که مصاحبه‌کننده توجه شما را به خود حس کرده و احساس کند که به او گوش می‌دهید، او را درک می‌کنید و به او اطمینان دارید. حرکت‌دادن سر زمانی که مطالب جدید یا جالبی از وی می‌شنوید، باعث تقویت اعتمادبه‌نفس در مصاحبه‌کننده می‌شود.

به جز حرکات و حالت‌های بدن که به شما پیشنهاد شد، موارد و اصول زیر را نیز در مصاحبه در نظر داشته باشید.

بازوهای خود را به‌صورت ضربدری روی‌هم قرار ندهید

دستان خود را اصلاً روی‌هم قرار ندهید. این حالت صمیمت بین دو نفری است که مدت‌هاست همدیگر را می‌شناسند و می‌دانند چگونه با یکدیگر برخورد کنند. این حالت نشان‌دهنده آن است که به صحبت‌های شما گوش می‌کنم؛ ولی ممکن است در این مورد با هم بحث کنیم.

اگر مصاحبه‌گر دست‌هایش را روی‌هم بگذارد، نشانه خوبی نیست و باید راه‌هایی برای شکستن این الگو پیدا کنید. یکی از روش‌ها این است که هنگام صحبت‌کردن چیزی روی کاغذ بکشید یا اطلاعاتی از پرونده خود را به مصاحبه‌گر نشان دهید. این موجب می‌شود که وی به سمت جلو خم شود. البته امیدوارم که در این موقعیت بازوهای خود را باز کند.

اخم نکنید

اصلاً اخم نکنید. در این صورت نشان می‌دهید که مصاحبه‌گر هیچ مطلب مثبتی نمی‌گوید. این یک حالت بدنی قدرتمند برای نشان‌دادن مخالفت و ایجاد ناامیدی در مخاطب است.

لب‌های خود را جمع نکنید

این یک حالت غیررسمی است که به‌طور غیرمستقیم می‌گویید که “در مورد آنچه که می‌گویی مطمئن نیستم”. معمولاً این حالت توهین‌آمیز نیست البته در صورتی  که با آن فرد قبلاً رابطه صمیمانه داشته باشید.

به عقب خم نشوید

این حالت دو معنا دارد. اینکه مخاطب ممکن است احساس کند علاقه‌ای به صحبت با او ندارید یا اینکه بیش از حد اعتمادبه‌نفس دارید. درهرصورت، با خم شدن به عقب شانس خود را برای پذیرفته شدن در مصاحبه از دست می‌دهید.

در مقابل مصاحبه‌کننده در موقعیت بالاتری ننشینید

ممکن است تصور کنید که بهتر است در موقعیتی بالاتر از مصاحبه‌کننده بنشینید زیرا نشان‌دهنده قدرت است. ولی به یاد داشته باشید که ممکن است مصاحبه‌کننده کسی را که در جلسه ریاست‌جمهوری چنین برخوردی داشته باشد را بپذیرد. ولی شما برای مصاحبه ریاست‌جمهوری دعوت نشده‌اید. برای یافتن موقعیت مناسب رفته‌اید و در حال تلاش برای جلب رضایت مصاحبه‌گر هستید. اگر فکر می‌کنید که صندلی شما نسبت به صندلی مصاحبه‌کننده بلندتر است، درصورتی‌که برای شما مقدور است، صندلی را طوری تنظیم کنید که در سطح او قرار بگیرید.

منبع
آدینه بوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا