سبک زندگی و خانواده

روانشناسی تعارض سازنده

نکات برگزیده مطلب
  • تعارض‌­های وظیفه‌ای سبب ارتقای یادگیری می‌­شوند و این در حفظ تواضع ما مؤثر است و اثرات سازنده‌­ای را به‌­وجود می‌آورد. با تنوع افکار، چرخۀ اعتماد به‌نفس افراطی متوقف می­‌شود. سپس افراد، به یافتن بخش­‌های از­دست‌­رفته مشتاق می‌شوند که این سبب می‌­شود یک گام به واقعیت نزدیک‌­تر گردند. تعارض وظیفه، یک مهارت ضروری زندگی است، با وجود آنکه بسیاری از افراد، این نوع ناسازگاری سازنده را تجربه نمی‌­کنند.

یک نوع تعارض وجود دارد که منجر به استدلال‌­های کاملاً نادرست شده و هدف آن، خشن­ بودن به بیشترین میزان ممکن است. آن را با عنوان تعارض ارتباطی می­‌شناسند. اما یک نوع تعارض مثبت نیز وجود دارد – تعارض وظیفه – که ما را وارد درگیری بین ایده‌­ها، عقیده‌ها و واقعیت‌­ها می‌­کند.

وقتی دربارۀ تعارض وظیفه صحبت می‌­شود، به تصمیمات روزمره مثل انتخاب رستوران برای شام، بحث استخدام یک شخص یا مناسب‌­ترین خودرو برای نیازهای خانواده فکر کنید. هر دو نوع تعارض، پیامدهای متفاوتی در پی دارند.

یک تجزیه و تحلیل گسترده بر پژوهش­‌های مختلف نشان می‌­دهد که تعارض ارتباطی عموماً منجر به عملکرد اشتباه می­‌شود؛ درحالی­‌که برخی از تعارض‌های وظیفه، مفید هستند. دومین مورد با انتخاب‌­های هوشمندانه‌تر و خلاقیت مرتبط است، درحالی­‌که مورد اول مخرب بوده و شامل فرآیند بازاندیشی است.

نوشته های مشابه

تعارض‌­های وظیفه‌ای سبب ارتقای یادگیری می‌­شوند و این در حفظ تواضع ما مؤثر است و اثرات سازنده‌­ای را به‌­وجود می‌آورد. با تنوع افکار، چرخۀ اعتماد به‌نفس افراطی متوقف می­‌شود. سپس افراد، به یافتن بخش­‌های از­دست‌­رفته مشتاق می‌شوند که این سبب می‌­شود یک گام به واقعیت نزدیک‌­تر گردند. تعارض وظیفه، یک مهارت ضروری زندگی است، با وجود آنکه بسیاری از افراد، این نوع ناسازگاری سازنده را تجربه نمی‌­کنند.

آدام گرنت، نویسنده کتاب دوباره فکر کن، پیشنهاد می‌­کند که هر چه بیشتر، با افراد مخالفی مواجه شویم که ما را زیر سؤال می‌برند، نه افراد موافقی که صرفاً تایید می­‌کنند. بااین­‌حال، باید در این شرایط احتیاط کرد، زیرا این موضوع در همۀ زمینه‌­های زندگی صادق نیست. مراقب باشید که از افراط بپرهیزید. به­‌طور کلی، افراد مخالف بازخوردهایی می‌­دهند که ممکن است نخواهیم آن‌ها را بشنویم، اما به­‌هرحال به آن‌ها نیاز داریم. رهبران قدرتمند با منتقدان خود بحث می‌­کنند تا قدرتمندتر شوند، درحالی­‌که رهبران ضعیف منتقدان خود را خاموش کرده و ضعیف‌تر می­‌شوند! این یک معادلۀ سادۀ ریاضی است.

یک بحث قوی تضمین می­‌کند که تنش‌­ها به‌جای شخصی و عاطفی بودن، به‌­صورت عقلانی، باقی بمانند. لحن صدا می‌­تواند جدی و محکم باشد، نه جنگجویانه و تهاجمی؛ اما هدف ثابت خواهد بود. ممکن است افراد صدایشان بلند یا آهسته باشد، اما همچنان باید به واقعیت توجه داشته باشند. اما چگونه می‌­توانیم از تبدیل یک تعارض وظیفه‌ای به یک تعارض ارتباطی جلوگیری کنیم؟

بحث را به‌صورت یک مذاکره شروع کنید، نه یک عدم توافق. این باعث می­‌شود که شخص مقابل ایده‌­های بیشتری را با شما به اشتراک بگذارد. از بحث در مورد چرایی خودداری کنید، زیرا به سرعت به یک مسئلۀ شخصی تبدیل می­‌شود. درمقابل، به چگونگی­‌ها بپردازید.

منبع
گرنت، آدام، دوباره فکر کن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا