دانش و فناوری

رباتی برای جلوگیری از زمین خوردن سالمندان

ربات MRBA

نکات برگزیده مطلب
  • محققان رباتی ابداع کرده اند که دور بدن کاربر سالمند بسته می شود و با کمک حسگرهای مختلف زمین خوردن وی را پیش بینی و از آن جلوگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سالمندان هم‌زمان با از بین رفتن حس توازنشان در معرض خطر زمین‌خوردن‌هایی قرار دارند که آن‌ها را ناتوان می‌کند. به‌همین دلیل ربات جدیدی ابداع شده که می‌تواند زمین خوردن آن‌ها را ردیابی و از وقوع آن جلوگیری کند.

محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور با همکاری بیمارستان تان توک سنگ نمونه اولیه این ربات را ساخته‌اند که به اختصار MRBA نام گرفته است. ربات مذکور شامل یک پایه چرخ‌دار مجهز به باتری است که به یک کمربند ایمنی پددار وصل است که دور باسن کاربر بسته می‌شود.

هم‌زمان با حرکت فرد در خانه یا محیط‌های دیگر ربات نیز او را دنبال کند. گجت با کمک دوربین مجهز به حسگر عمق و حسگرهای دیگر توانست حرکاتی را ردیابی کند که نشان‌دهنده از بین رفتن توازن فرد بود. ربات پس از ردیابی احتمال وقوع، متوقف می‌شود و کمربند را در جای خود نگه می‌دارد. در نتیجه از افتادن فرد جلوگیری می‌شود.

MRBA ربات

همچنین ربات می‌تواند حرکات عمدی مانند حرکاتی که مربوط به نشستن، بلند شدن و ایستادن در یک نقطه است را ردیابی کند. در تمامی این موارد ربات به طور متناسب به فرد کمک می‌کند. در کنار این موارد علاوه بر کمک به فعالیت‌های روزانه کاربر، ربات در توانبخشی افراد نیز کارآمد است و می‌تواند هنگام راه رفتن آن‌ها را کنترل کند.

برای تست ربات ۲۹ داوطلب که دچار سکته مغزی، جراحت‌های مغزی و نخاعی بودند به مدت ۳ روز از آن استفاده کردند. MRBA نشان داد که در انجام فعالیت‌های روزانه کارآمد است. همچنین طی بازه آزمایش هیچ زمین‌خوردنی ثبت نشد.

اکنون قرار است یک آزمایش وسیع‌تر انجام شود و محققان امیدوارند فناوری مذکور سال آینده به طور تجاری تولید شود.

منبع
خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا