سبک زندگی و خانواده

ذهنی بدون محدودیت

نکات برگزیده مطلب
 • هرچه چشم‌انداز شما از آینده، دقیق‌تر و روشن‌تر باشد، آن میزان انگیزه‌ای را که برایتان فراهم می‌کند، بیشتر است.

هرگز اندیشه خود را به منابعی که اکنون برای انجام کار دارید، محدود نسازید. به‌جای آن، به‌گونه‌ای برای آینده برنامه‌ریزی کنید که انگار هیچ محدودیتی، بر آنچه شما می‌توانید انجام دهید، نیست. شما همیشه منابعی خواهید یافت که هرآنچه را، بیش از هر چیز، مشتاقِ آن هستید، انجام دهید. افرادِ بسیار موفق برای آینده هدف‌گذاری کرده‌اند. آن‌ها چشم‌اندازی از آنچه می‌خواهند انجام دهند، دارند و سپس برای جمع‌آوری هرآنچه نیاز دارند تا در عمل آن کار را انجام دهند، برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها، برای سال‌ها، افکارشان را بر روی آینده متمرکز می‌کنند، مطمئن از اینکه بر هر مانع و مشکلی، که میان آن‌ها و اهدافشان باشد، غلبه خواهند کرد. این الگوی خوبی است که باید از آن پیروی کرد.

به بیان عملی، شما باید دست‌کم یک چشم‌انداز پنج‌ساله ایجاد کنید، که در آن توضیح داده شود، اگر همه چیز مطابق برنامه پیش رود، پنج سال بعد از لحظۀ اکنون، زندگی شما چگونه خواهد بود. فکر خود را به این‌ که اکنون هست، محدود نکنید. به‌گونه‌ای خود را تصور کنید که انگار هم‌اینک تمامِ وقت، استعداد، توانایی و منابعی را که نیاز دارید، در اختیار دارید. دربارۀ موارد زیر اندکی خلاقانه و آرمانی بیندیشید:

 • کسب‌وکار و شغلِ آرمانی من چگونه است؟
 • من مشغولِ چه کاری خواهم بود و در کجا؟
 • من با چه کسی کار خواهم کرد؟
 • من برای کاری که انجام می‌دهم چقدر درآمد خواهم داشت؟
 • من و خانواده‌ام چگونه سبک زندگی‌ای خواهیم داشت که از آن لذت ببریم؟
 • سطح کلی سلامتِ من در آن مرحله چگونه خواهد بود؟
 • من چگونه بین ساعات کاری و ساعات تفریح و سرگرمی‌ام تعادل برقرار خواهم کرد؟
 • من چه سهمی و چه نقشی در دنیای اطرافم خواهم داشت؟

هرچه چشم‌انداز شما از آینده، دقیق‌تر و روشن‌تر باشد، آن میزان انگیزه‌ای را که برایتان فراهم می‌کند، بیشتر است. هنگامی که شما چشم‌اندازِ آرمانی خود از آینده را مشخص می‌کنید، دو چالش پیشِ‌رو دارید:

نوشته های مشابه
 • بیش از آنکه مشغول فکر کردن به محدودیت‌ها شوید، بیشتر اوقات به آیندۀ آرمانی‌تان فکر کنید.
 • تصمیم بگیرید که چه مهارت‌ها، دانش، استعداد، آموزش و توانایی‌ای را نیاز دارید تا آن چشم‌انداز را واقعیت ببخشید و برنامه‌هایی را برای دستیابی به آن مؤلفه‌ها به پیش ببرید.

«هرچه دربارۀ آیندۀ بلندمدت خود تصور روشنتری داشته باشید، سریعتر افراد و شرایطی را در زندگی خود جذب خواهید کرد که آن آینده را به واقعیت تبدیل کنند. هرچه وضوحِ بیشتری دربارۀ اینکه چه کسی هستید و چه میخواهید، داشته باشید، در هر حوزهای از زندگیتان بیشتر و سریعتر بدان دست خواهید یافت.» – برایان تریسی

«اگر شما ایده‌آالهای آشکار و هیجانانگیزی داشته باشید، دربارۀ خودتان و دنیایتان احساس شادتری خواهید داشت. شما هر صبح از درون احساس میکنید که انگیزه دارید برخیزید و حرکت کنید، چرا که هر گامی که برمیدارید، شما را به سمت چیزی که برایتان مهم است، سوق میدهد.» – برایان تریسی

منبع
برایان تریسی - هدف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا