فرهنگ و هنر

خاطرات ماه محرم نویسنده “خندوانه” از پوشیدن لباس سقایی تا ساخت مستند درباره طلبیده‌شدن توسط امام حسین(ع)

نویسنده برنامه «خندوانه» و کارگردان سینما و تلویزیون می‌گوید: من یک فیلم مستند هم درمورد طلبیدن ساخته‌ام، پیش از ساخت این مستند هم به‌شدت فکر می‌کردم شوخی است که آقا بطلبد یا نطلبد، می‌گفتم “مگر می‌شود؟ یک بلیت می‌گیری و می‌روی زیارت می‌کنی.”

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یزدان فتوحی نویسنده برنامه «خندوانه» در برنامه‌ «نشان ارادت» حضور پیدا کرد و درباره‌ خاطرات دوران کودکی‌اش از ایام محرم صحبت کرد. فتوحی همچنین معتقد است هنوز امام حسین‌(ع) او را نطلبیده است و هر بار به یک دلیلی نتوانسته است به کربلا برود. او می‌گوید با بخش شهادت در واقعه‌ کربلا همذات‌پنداری می‌کند و شهادت تلخی‌ای دارد که منجر به شیرینی می‌شود.

در ادامه بخشی از صحبت‌های فتوحی را می‌خوانید.

یزدان فتوحی در ابتدای برنامه در مورد اولین مواجهه‌ خود با حضرت امام حسین(ع) گفت: «یک‌سری عکس از زمان کودکی‌ام دارم که لباس سقایی پوشیدم. ما ظهر تاسوعا و عاشورا شیر پخش می‌کردیم، آخرین خاطره‌ای که به‌یاد دارم، این است که یک لباس یقه‌اسکیِ سفید پوشیده‌ام و مشغول شیر پخش کردن هستم.»

فکر کردن به امام حسین(ع) قدرت‌بخش است

بازیگر سریال «خنده‌‌بازار» درباره‌ کارهایی که در هیئت انجام داده است، گفت: «من یک دوره زیادی سایدرام (دهل طبل) زدم، علامت و چلچراغ کشیدم و…، اما بهترین خاطراتی که از ایام محرم دارم این است که من و دوستانم، چادرهای مادران‌مان را می‌گرفتیم و یک تکیه برای خودمان درست می‌کردیم. فکر می‌کنم سال ۱۳۶۸ بود، همه آن پولی را که جمع کرده بودیم به مادرم دادیم و او یک عدس‌پلوی زیاد پخت و ما پخش کردیم. ما جزو معدود هیئت‌های نوجوانان و نونهالان بودیم که یک شب شام هم می‌دادیم و خیلی جذاب بود، به‌دلیل اینکه یک حس بزرگ شدن برایم داشت. اعتقاد دارم فکر کردن به امام حسین(ع) این قدرت را به ما می‌دهد.»

سایدرام‌زدن در هیئت امام حسین(ع)

بازیگر مجموعه‌ «زیر همکف» در پاسخ به این سؤال که شغل او در هیئت امام حسین(ع) چیست، گفت: «سایدرام زدن، چون خیلی احساس خوبی داشتم وقتی می‌زدم، بدون اینکه کیف کنم بود، یک حزنی داشتم. این‌که باعث می‌شدم ریتم زنجیرزنی و سینه‌زنیِ آدم‌ها یک ریتم موزون و تمیزی باشد، احساس می‌کردم کار قشنگی برای امام حسین(ع) انجام می‌دهم.»

فتوحی همچنین در مورد اینکه در واقعه عاشورا کجا قرار می‌گرفت، گفت: «صادقانه می‌گویم که فکر می‌کنم جزو اولین نفراتی بودم که می‌رفتم و قطعاً شهید می‌شدم چون زورم به‌اندازه‌ای نبود که با همه بجنگم.»

نمی‌توانم خودم را جای شخصیت‌های واقعه‌ کربلا بگذارم

مربی و نویسنده برنامه «خندوانه» در پاسخ به این سؤال که دوست دارد جای کدام یک از شخصیت‌های واقعه‌ کربلا بازی کند، توضیح داد: «دوست ندارم جای کسی باشم بلکه دوست داشتم خودم بودم، به‌دلیل اینکه نمی‌توانم خودم را جای شخصیت‌های واقعه کربلا بگذارم، این‌که گفتم دوست دارم جزو اولین نفرات باشم هم خیلی شجاعت می‌خواهد، مثل خیلی از شهدا که در سن کم جزو اولین نفرات رفتند و دفاع کردند. من خیلی به شهدا توسل می‌کنم و خیلی هم شفاعتم را کرده‌اند، پدرم هم جزو شهدا بوده است.»

شهادت یک تلخی دارد که منجر به شیرینی می‌شود

بازیگر فیلم «های‌لایت» درباره اینکه با کدام بخش از واقعه کربلا بیشتر همذات‌پنداری می‌کند، توضیح داد: «بخش شهادت. شهادت یکی تلخی‌ای دارد که منجر به شیرینی می‌شود، یعنی اولش یک دردی دارد که وقتی شما درمورد اینکه پدرم نیست حرف می‌زنید، سخت است اما زمان که می‌گذرد، با یک شیرینی همراه می‌شود که پدرت به‌واسطه یک اتفاق بزرگ شهید شده است و این حالت را خوب می‌کند.»

امام حسین(ع) هنوز من را نطلبیده است

کارگردان فیلم «کفشدوزک» درمورد اینکه تا به حال کربلا نرفته است و امام حسین(ع) او را نطلبیده است، توضیح داد: «معتقدم که امام حسین(ع) هنوز من را نطلبیده است، من یک فیلم مستند هم درمورد طلبیدن ساخته‌ام، پیش از ساخت این مستند هم به‌شدت فکر می‌کردم شوخی است که آقا بطلبد یا نطلبد، می‌گفتم “مگر می‌شود؟ یک بلیت می‌گیری و می‌روی زیارت می‌کنی.”، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است، چندبار هم خواستم اقدام کنم اما هر بار به‌یک‌دلیلی نشده است و من می‌گویم هنوز نخواسته است.»

هیچ‌وقت طلبکارانه چیزی نمی‌خواهم

کارگردان سریال «میانبر» درباره اینکه تا به حال از امام حسین(ع) چیزی خواسته است، توضیح داد: «اوایل زیاد درخواست می‌کردم، اما بعد که بزرگ‌تر شدم به این نتیجه رسیدم که من از خدا طلبکار نیستم، آن زمان حاجت هم می‌گرفتم. من از خدا، امام حسین(ع) و حضرت فاطمه‌زهرا(ع) در روز تولدم کادو می‌گیرم. بزرگ‌ترین اتفاقات زندگی‌ام، یک روز بعد یا چند روز قبل از تولدم یا در روز تولدم رقم می‌خورد، ایمان آوردم به این ماجرا و دیگر هیچ‌وقت طلبکارانه چیزی نمی‌خواهم.»

شخصیت‌هایی که تنها بودند

این هنرمند همچنین در پاسخ به این سؤال که میان شخصیت‌های عاشورایی با کدام‌یک صمیمی‌تر است، گفت: «حضرت قاسم(ع)، حضرت علی‌اکبر(ع) و حضرت علی‌اصغر(ع)، خیلی دلم برا‌ی این سه نفر سوخت، منظورم از دلسوزی، کوچک‌ بودن‌شان نیست، دلم سوخت که چرا نماندند، حضرت قاسم(ع) هم خیلی تنها بوده است.»

فتوحی همچنین در پایان برنامه درمورد اینکه اگر امام حسین(ع) بگویند “تو خیلی حال مردم را خوب کرده‌ای و ما از تو راضی هستیم”، گفت: «دیگر هیچ چیزی نمی‌خواهم، من همیشه تمام تلاشم در زندگی‌ام رضایت روح پدرم و مادرم است.»

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا