سبک زندگی و خانوادهفرهنگ و هنر

جادوی فکر بزرگ

موفقیت مستلزم باور به خودتان است

در اطراف ما افرادی وجود دارند که موفق‌تر از ما به نظر می­‌رسند و نسبت به ما پول بیشتری را دریافت می­‌کنند. ممکن است فکر کنیم «آن‌ها چه دارند که من ندارم؟ آیا آن‌ها هوشمندتر هستند؟»

در کتاب «جادوی فکر بزرگ»، دیوید جوزف شوارتز می­‌گوید: این یک نوع طرز فکر است. افراد موفق «بزرگ‌تر فکر می‌­کنند» – آن‌ها به خودشان باور دارند، تصورات گسترده‌تری دارند و احتمالات بزرگ‌تری را در نظر می‌گیرند. این طرز فکر بر رفتار آن‌ها اثر می­‌گذارد – آن‌ها دارای نگرش‌­های مغناطیسی هستند، عمل را به انتظار ترجیح می­‌دهند و از هر شکستی می­‌آموزند.

موفقیت مستلزم باور به خودتان است

موفقیت چیست؟ مفهوم آن برای هر یک از ما متفاوت است، زیرا ما اهداف مختلفی داریم. اما اگر به افرادی که به نظرتان موفق هستند نگاه کنید، بدون در نظر گرفتن اهدافشان، می­‌توانید ببینید که یک نقطه مشترک دارند: آن‌ها به خودشان باور دارند. آن‌ها به توانایی­‌های خود باور دارند. آن‌ها معتقدند که می‌­توانند به اهداف خود دست پیدا کنند و موانعی که به وجود می‌­آیند مهم نیستند.

نوشته های مشابه

باور داشتن به خودتان به معنی تفکر بر اساس خواسته­‌ها نیست، اما بسیاری افراد این دو مورد را با هم اشتباه می­‌گیرند. شما نمی‌­توانید فقط خودتان را در حال پیشرفت یا در یک خانه بزرگ‌تر تصور کنید و به آن برسید. اما می‌­توانید به خودتان بگویید «من می­‌دانم که می‌­توانم این کار را انجام بدهم» که این انرژی لازم برای هدایت شما را رو به جلو ایجاد می‌­کند. با یک نگرش مناسب، شما می‌­توانید ببینید که دیگران چگونه موفق می‌­شوند و فرصتی برای موفقیت خودتان خواهید داشت. این «چگونه» به طور طبیعی به وجود می‌­آید – اگر باور داشته باشید که می­‌توانید این کار را انجام دهید.

طرز فکر «بزرگ فکر کردن»

موفقیت به معنای چیزی است که برای همه ما متفاوت است، زیرا ما اهداف متفاوتی داریم. اما اگر هدف را در نظر نگیریم، افراد موفق یک نقطه مشترک دارند: آن‌ها به خودشان باور دارند. عدم باور به توانایی­‌های خود می‌تواند شکست را به یک عامل پیشرفت تبدیل کند. در مقایسه، باور به خودتان انرژی لازم برای دستیابی به هدف و غلبه بر موانع را فراهم می­‌کند.

تفکر بزرگ واقعاً به چه معناست؟

شما از آن‌چه که فکر می­‌کنید بزرگ‌تر، مهم‌تر، باظرفیت‌تر و ارزشمندتر هستید. در جایی که موفقیت مد نظر است، «بزرگ» بودن بر حسب اینچ یا درجه یا پیش‌زمینه خانوادگی اندازه‌گیری نمی‌­شود؛ بلکه آن را بر اساس ابعاد تفکرتان اندازه‌گیری می‌­کنند. آرزوهای شما تا چه حدی بزرگ می­‌شوند؟ چقدر به توانایی­‌های خود ایمان دارید؟

متأسفانه، بسیاری افراد خود را در منصب ریاست، در یک خانه بزرگ، یا در یک حرفه تصور نمی­‌کنند. آن‌ها به کمترین‌­ها راضی می­‌شوند و خود را ارزان می‌فروشند.

چه مشکلی در مورد تفکر کوچک وجود دارد؟ وقتی کوچک فکر می­‌کنید، فرصت­‌ها را از دست می‌­دهید.

شما تبلیغات یک شغل را مشاهده کرده، فکر می­‌کنید: «آن را دوست دارم! عالی است!» اما برای آن درخواست نمی‌­دهید، زیرا به طور خودکار فکر می‌کنید که به اندازه کافی خوب نیستید – چرا خودتان را اذیت ­کنید؟

شما می‌­دانید که یک جنبه فروش، تناسب زیادی با شرایط شرکتتان دارد، اما سعی نمی‌­کنید به دنبال آن بروید. احتمالاً برای شما بیش از حد بزرگ است.

شما با کسی ملاقات می­‌کنید که واقعاً او را دوست دارید، اما او را دنبال نمی­‌کنید یا برای برقراری ارتباط برنامه‌ریزی نمی­‌کنید. آن‌ها از محدوده ارتباطی شما خارج می­‌شوند.

وقتی سطح تفکرتان بیش از حد کوچک باشد، بر ناتوانی­‌های خود متمرکز خواهید شد و نمی‌­توانید توانایی‌هایتان را تشخیص بدهید (آگاهی از توانایی‌هایتان خوب است، ولی ثابت نگه داشتن آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود).

وقتی بزرگ فکر می‌­کنید، آگاهی کاملی از توانایی‌­هایتان خواهید داشت. شما با احترام و اعتماد به نفس کافی می‌­دانید که ارزش این شغل، رابطه یا پیشرفت را دارید. شما می‌­دانید که توانایی‌­هایتان بی پایان هستند.

پنج راهبرد برای کمک به تفکر بزرگ:

  • خودتان را دست کم نگیرید. بر دارایی‌­های خود متمرکز شوید.
  • از کلمات «تفکر بزرگ» استفاده کنید.
  • احتمالات را در هر موقعیت و هر کسی حتی خودتان در نظر بگیرید.
  • کار خود را مهم بدانید.
  • وقت‌تان را روی کارهای بیهوده نگذارید. روی مسائلی که واقعاً مهم هستند متمرکز شوید.

متفکران بزرگ خودشان را دست کم نمی­‌گیرند

می‌­توانید به سادگی روی ضعف­‌های‌ خود متمرکز شوید و از نقاط قوت خود غفلت کنید. این سبب محدودیت خودتان می‌­شود و ممکن است احساس کنید که نسبت به واقعیت، توانایی­‌های کمتری دارید.

پنج مورد از بهترین دارایی‌­های خود را بنویسید (تحصیلات، ظاهر، مهارت­‌ها، نگرش، انگیزه). ورودی­‌های هدف را از دوستان معتمد، همسر و شاید همکارانتان دریافت کنید. به دنبال کسی باشید که نظراتش را صادقانه برایتان بیان کند.

سپس، در هر یک از این پنج دسته‌بندی، فهرست سه نفر از کسانی را که به بیشترین موفقیت رسیده­‌اند ارائه کنید، اما آن دارایی را غیر قابل دسترس ندانید.

وقتی کارتان به اتمام رسید، مشاهده خواهید کرد که در زمینه‌­های خاصی نسبت به افراد موفقی که آن‌ها را شناسایی می‌­کنید امتیاز بهتری دارید. شما دارای شواهد خوبی هستید که نشان می‌­دهند بزرگ‌تر از سطح تفکر خود هستید. این الهام‌بخش بوده و باعث می‌­شود که تفکرتان در ابعاد مناسبی شکل بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا