آموزش و سرگرمی

برنامه هفتگی

چگونه یک برنامه هفتگی درست کنیم؟

نکات برگزیده مطلب
  • گاهی اوقات یک پروژه خاص بر هر چیز دیگری ارجحیت دارد. ایرادی ندارد که به‌طور هدفمند برخی کارها به تعویق بیفتند، ولی معمولاً، تمرکز بر یک چیز در هر ‌زمان، بهتر است. می‌توانید از بررسی هفتگی برای تمرکز بیشتر بر تکمیل یک پروژه استفاده کنید. در این صورت بیشترین تأثیر را بر زندگی حرفه‌ای یا شخصی شما خواهد داشت.

ساده است. هفته‌ای یک‌بار، به هفت روز آینده خود نگاه کرده و برنامه‌ریزی کنید. کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: سه سؤال بپرسید

سه سؤال زیر را از خود بپرسید. با این کار تمرکز کاری خود را در هفت روز آینده شکل می‌دهید.

پرسش اول: تعهدات شخصی من چیست؟

آیا برنامه خانوادگی برنامه‌ریزی‌شده‌ای دارید؟ به تعطیلات می‌روید؟ قرارهای شخصی، جلسات یا تماس تلفنی دارید؟ فعالیت سرگرم‌کننده‌ای دارید؟

نوشته های مشابه

زمانی که برنامه‌های شخصی زیادی دارید، تکمیل پروژه‌ها گاهی دشوار می‌شود. بنابراین برای این وقفه‌های احتمالی باید برنامه‌ریزی کنید. بهتر است به‌جای پرکردن ۱۶ ساعت فعالیت روزانه و تبدیل‌شدن به یک ابرقهرمان، خروجی کار خود را بهبود دهید.

پرسش دوم: اولویت من چیست؟

گاهی اوقات یک پروژه خاص بر هر چیز دیگری ارجحیت دارد. ایرادی ندارد که به‌طور هدفمند برخی کارها به تعویق بیفتند، ولی معمولاً، تمرکز بر یک چیز در هر ‌زمان، بهتر است. می‌توانید از بررسی هفتگی برای تمرکز بیشتر بر تکمیل یک پروژه استفاده کنید. در این صورت بیشترین تأثیر را بر زندگی حرفه‌ای یا شخصی شما خواهد داشت.

پرسش سوم: چقدر وقت دارم؟

این سؤال بسیار مهمی است. اگر می‌دانید زمان شما محدود است (مثلاً محدود به تمرکز روی یک پروژه)، بنابراین هیچ‌چیز جدیدی را شروع نکنید. مهم است که به تعداد ساعت‌هایی که در پروژه‌های کاری و شخصی صرف می‌کنید، توجه داشته باشید. اگر ​​متوجه شدید که به‌طور متوسط چقدر برای انجام فعالیت‌های مختلف وقت می‌گذارید، می‌توانید از این سؤال برای تصمیم‌گیری بهترین زمان و انرژی خود استفاده کنید.

مرحله دوم: کارهای پروژه را برنامه‌ریزی کنید

پس از پاسخ به سؤالات بالا، نوبت به ترسیم هفت روز آینده می‌رسد. ساده‌ترین راه این است که به لیست پروژه‌های خود نگاه کرده و برای پیگیری مهم‌ترین فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کنید. به هر پروژه از نزدیک نگاه کنید. موارد موجود در این لیست‌ها را که بیشترین تأثیر بر زندگی حرفه‌ای و شخصی شما خواهند داشت، شناسایی کنید. در هفت روز آینده زمانی را به انجام این کارها اختصاص دهید. اینها کارهایی هستند که در لیست‌های هفتگی و لیست‌های مهم‌ترین کارها (MIT) [۱] قرار می‌گیرند.

مرحله سوم: ایده‌های مطرح شده را بررسی کنید

خب، شما یک نوت‌بوک/برنامه پر از ایده­‌های عالی دارید. چگونه آن‌ها را پیگیری می­‌کنید؟ ساده‌­ترین روش این است که هرکدام را پردازش کنید یا فوراً آن را انجام دهید. یا می­‌توانید برنامه‌ریزی کنید تا بر اساس آن پیش بروید. کل این فرآیند را می‌­توان به‌راحتی در یک بررسی هفتگی قرار داد. برنامه Evernote را باز کرده و هر یادداشت را مرور کنید. اساساً شما یکی از موارد زیر را تصمیم خواهید گرفت:

۱- ایده قابل‌اجرا است

من از طرفداران پروپاقرص «قانون دو دقیقه» کلاسیک هستم. یعنی اگر کاری دو دقیقه طول می‌کشد، باید فوراً آن را انجام دهید. بدون به تعویق انداختن آن و بدون برنامه‌ریزی زمانی برای پیگیری. فقط انجامش دهید. اگر کاری هست که می‌خواهید بلافاصله اجرا کنید، یک برنامه گام‌به‌گام برای نحوه انجام آن بنویسید. مجموعه‌ای از کارهایی را که برای یک ایده انجام خواهید داد، یادداشت کرده و سپس آن‌ها را در طول هفته اجرا کنید.

۲- ایده عملی نیست

گاهی اوقات برای انجام یک ایده وقت ندارید، اما نمی‌خواهید آن را فراموش کنید. در این زمان از سیستم «فایل ۴۳ پوشه‌­ای» استفاده کنید. به‌سادگی یک تاریخ را برای پیگیری ایده انتخاب کرده و یک یادآوری برای آن مشخص کنید. به­‌این­ ترتیب، هرگز یک ایده بالقوه مهم را فراموش نخواهید کرد. همان­طور که قبلاً گفتم، بررسی هفتگی چارچوبی را برای هفت روز آینده ارائه می‌دهد. با صرف زمان برای پردازش ایده‌­ها، نگاه‌ کردن به قرارهای برنامه­‌ریزی شده و شناسایی کارهای مهم، هفته خود را با تمرکز بر آنچه واقعاً در زندگی شما مهم است، آغاز خواهید کرد. در واقع «کارهای مهم»، لیستی است که به شما کمک می­‌کند، هر روز را با تمرکز بر موارد بزرگ شروع کنید.

[۱] Most Important Things

منبع
آدینه بوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا