دانش و فناوری

این کلاه ایمنی آلودگی هوا را فیلتر می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • این کلاه ایمنی موتورسیکلت آلاینده‌های مضر هوا را فیلتر می‌کند و از راکبان موتور در دهلی نو و دیگر شهرهای هند که جزو آلوده‌ترین شهرهای جهان هستند محافظت می‌کند.

کلاه ایمنی موتورسیکلت که آلاینده های مضر هوا را فیلتر می کند از راکبان موتور در دهلی نو و دیگر شهرهای هند که جزو آلوده ترین شهرهای جهان هستند محافظت می کند. استارتاپی با نام Shellios Technolabs  واقع در دهلی نو که این کلاه ایمنی را تولید کرده است می‌گوید فیلترهای استفاده شده در آن می‌توانند PM 2.5 و سایرگازهای سمی متصاعد شده از وسایل نقلیه را که میلیون‌ها موتورسوار مستقیماً در جاده‌های هند در معرض آن قرار دارند حذف کنند. کل سیستم تصفیه هوا از جمله باتری های قابل شارژ، دمنده و برد مدار الکترونیکی در پشت کلاه فایبر گلاس قرار دارند و در حرکات یا دید دوچرخه سوار تداخلی ایجاد نمی کنند و فضایی با هوای تمیز  را ایجاد می کنند. موتورسیکلت، اسکوتر و سایر خودروهای دو چرخ وسیله ای مهم در صنعت حمل و نقل شخصی هند است. در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۲۱ میلیون دستگاه از آنها در این کشور ثبت شده است. در طول سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بیش از ۱۳ میلیون دستگاه از آنها فروخته شده است.

این استارت آپ بودجه اولیه را از وزارت علوم و فناوری هند و حمایت از طرح را از پارک کارآفرین علم و فناوری (STEP) دریافت کرده تا بتواند تولید کلاه ایمنی را توسعه دهد.این محصول اکنون به قیمت ۵۶ دلار آمریکا به فروش می رسد. این کلاه با استانداردهای ایمنی و ارگونومیک مطابقت دارد و آزمایش آن در محیط های کنترل شده نشان داده است که ذرات PM 2.5 و سایر آلاینده های فضای باز را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد. کلاه ضد آلودگی یکی از محصولات مفیدی است که( STEP) از آن حمایت کرد.این محصول مزایای واقعی برای مردمی داشت که برای مقابله با سطوح بسیار بالای آلودگی در شهرهای بزرگ هند بی وقفه تلاش می کردند. در گزارشی که در ۱۷ آگوست  توسط موسسه سنجش و ارزیابی سلامت ماساچوست منتشر شد دهلی نو وکلکته به عنوان آلوده ترین شهرهای جهان رتبه بندی شدند.

گزارشی که شهرها را بر اساس دو آلاینده اصلی هوا یعنی ذرات ریز (PM2.5) و دی‌اکسید نیتروژن (NO2)  رتبه‌بندی کرده است.این گزارش نشان می‌دهد که بالاترین میانگین سالانه قرار گرفتن در معرض PM2.5  ۱۱۰ میکروگرم بر متر مکعب بوده که در سال ۲۰۱۹ مربوط به شهر دهلی است و پس از آن کلکته با ۸۴ میکروگرم بر متر مکعب قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی PM2.5 را بزرگترین تهدید زیست محیطی برای سلامت انسان می داند و توصیه می کند که میانگین سالانه غلظت PM2.5 نباید از ۵ میکروگرم در متر مکعب بیشتر باشد.

کلاه ایمنی تولید شده دارای لوازم تصفیه هوا از جمله یک فن دمنده بی‌صدا است که هوا را از طریق غشای فیلتر یک بار مصرف که مخصوص ذرات معلق است و با باتری های قابل شارژ تغذیه می شود بالا می‌کشد. این فیلترها در حال حاضر به طور گسترده ای در تصفیه کننده های هوای موجود در خانه ها، ادارات و رستوران ها در دهلی نو استفاده می شوند.با توجه به شهرنشینی و صنعتی شدن سریع و در نتیجه کیفیت پایین هوا و بیماری‌های تنفسی گسترده  پیش‌بینی می‌شود که بازار دستگاه‌های تصفیه هوای هند از ارزش ۷۴.۸ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به  ۵۶۵.۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۷ برسد.

 نسخه‌های آینده این کلاه ایمنی از تهویه مطبوع و عملکرد هندزفری تلفن‌های همراه از طریق یک لینک بی‌سیم پشتیبانی می‌کنند. این کلاه از طریق بلوتوث به تلفن همراه متصل می‌شود تا زمان تعویض فیلتر را به کاربر هشدار دهد. در حال حاضر تمرکز روی اطمینان از  پاکی هوای قابل تنفس برای موتورسواران در هند و دیگر شهرهای به شدت آلوده جنوب آسیا مانند کاتماندو و داکا است. رئیس بخش خدمات توسعه انرژی و محیط زیست نپال، می گوید که از ۳.۲ میلیون وسیله نقلیه ثبت شده در نپال طی دو دهه گذشته ۸۰ درصد آن ها دو چرخ بوده است. او گفت: با توجه به افزایش شدید آلودگی هوا با PM 2.5 که ناشی از شرایط ترافیکی و ازدحام در کاتماندو است کلاه ایمنی تصفیه کننده هوا برای راکبان دو چرخ مفید خواهد بود.

وجود فیلتر( HEPA )در کلاه ایمنی می‌تواند قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های مرتبط با بیماری‌های تنفسی، قلبی عروقی و حساسیت بیش از حد آلرژیک را که در نپال در حال افزایش است کاهش دهد. دولت‌های جنوب آسیا باید معرفی چنین دستگاه‌های نوآورانه‌ای را به عنوان بخشی از ابزار سیاستی در حال اجرا برای مقابله با سطوح بالای آلودگی در کنار سایر اقدامات مدنظر قرار دهند. در ماه ژوئیه دهلی نو مجموعه ای از اقدامات را برای پیشگیری، کنترل و کاهش آلودگی هوا از طریق اعمال محدودیت در صنایع، حمل و نقل وسایل نقلیه، ساخت و ساز، سوزاندن زباله های جامد شهری و سوزاندن بقایای محصولات معرفی کرد. برج های مه دود با فیلتر در نقاط آلوده و شناخته شده نصب شده اند و تفنگ های ضد دود با قابلیت انفجار و ته نشینی گرد و غبار در نزدیکی محل های ساخت و ساز قرار داده شده اند. با این حال هیچ کدام اثرات محسوسی بر سطوح آلودگی هوا نشان نداده اند.

منبع
اختصاصی شبکه علمی ثریا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا