سبک زندگی و خانوادهکسب و کار و اقتصاد

افزایش کاریزما در مصاحبه

در برخی مواقع کاریزما، بسیاری از کمبودها را جبران می‌کند

نکات برگزیده مطلب
  • مثبت‌اندیشی، افراد را جذاب می‌کند. نگرش مثبت شما به‌راحتی می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد مصاحبه‌گر را به خود جلب کنید.

آیا می‌دانید ارتباط غیرکلامی یا ارتباط ناهوشیار با مصاحبه­‌گر چقدر مهم است؟.

کاریزما را جذابیت یا کشش مغناطیسی افراد تعریف می‌کنند. هرچند که جذابیت ظاهری تنها ملاک قضاوت توانایی افراد نیست ولی می‌توان گفت که اولین سنگ بنای کاریزما، جذابیت ظاهری است. چه کسی در نگاه اول جذابیت ظاهری را نادیده می‌گیرد؟

زمانی که به‌ ظاهر خود می‌رسید، به‌طور غیرمستقیم بر روی آینده خود سرمایه‌گذاری می‌کنید؛ به این دلیل که بخش ظاهری شما تأثیر فراوانی در ناخودآگاه افراد می‌گذارد. تأثیر معلومات، توانایی‌های علمی و همچنین نحوه برخورد شما بر نتیجه مصاحبه غیرقابل‌انکار است ولی آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که شما نه‌تنها به درون، بلکه به‌ ظاهر خود نیز باید توجه داشته باشید.

نوشته های مشابه

در برخی مواقع کاریزما، بسیاری از کمبودها را جبران می‌کند. به عبارت ساده‌تر زمانی­ که افراد استعداد، مهارت و ظاهر زیبایی ندارند، از نظر مالی هم در سطح پایین هستند، کاریزما جایگزین مناسبی برای آن‌ها است. می‌توان گفت نیمی از مسائل از طریق جذابیت ظاهری که افراد دارند برطرف می‌شود.

به‌عنوان فرد مصاحبه‌شونده، شما نه‌تنها برای جلب‌ توجه، بلکه برای مجذوب کردن منتقد اصلی خود که مصاحبه‌گر است در آن مکان حضور دارید. سعی کنید همه توانایی‌های خود را در معرض نمایش قرار دهید. توانایی‌های شما نمی‌توانند صحبت‌ کنند. باید توانایی‌های خود را به زبان بیاورید. ولی در نظر داشته باشید مطرح‌کردن آنچه که توان انجامش را دارید کافی نیست بلکه باید در نگاه اول جذابیت زیادی از خود در ذهن مصاحبه‌گر به یادگار بگذارید.

اگر کاریزما را به دو بخش “جذابیت” و “مجذوب کردن” تقسیم کنیم، بخش جذابیت در زمینه رشد شخصیت، نحوه برخورد، مدیریت فرصت‌ها و همچنین کنترل خود در مقابل جمعی از افراد است، درحالی‌که بخش مجذوب کردن به بهبود جذابیت فیزیکی می‌پردازد.

جذابیت

چهره خود را با لبخند پر کنید

یک لبخند واقعی به‌راحتی توانایی تغییر روحیه مصاحبه‌گر را دارد. همان‌طور که می‌دانید، لبخند پدیده‌ای مسری است. وقتی لبخند می‌زنید مخاطب را تشویق می‌کنید که متقابلاً لبخند بزند. موفقیت در این بخش تضمین‌کننده برقراری ارتباط است.

در هر سازمانی، افراد ترجیح می‌دهند در کنار کسانی باشند که به آن‌ها احساس راحتی می‌دهند، بتوانند به‌راحتی با آن‌ها صحبت کرده و همکاری داشته باشند. تقریباً هر شغلی دارای میزانی استرس است؛ بنابراین مهم‌ترین موردی که مصاحبه‌گر به آن توجه می‌کند این است که فردی را انتخاب کند که علاوه بر داشتن روحیه رقابتی، بتواند بدون استرس با وی همکاری کرد.

لبخند زدن به‌طور عجیبی، مسیر را به بهترین شکل برای برقراری ارتباط با فرد دیگر هموار می‌کند. مانند این است که با لبخند به دیگران بگویید: “از شما دعوت می‌کنم که بهتر مرا بشناسید”. طبیعی است که مصاحبه‌گر موظف است شما را بهتر بشناسد. لبخند شایستگی‌های شما را توجیه نمی‌کند ولی توان این را دارد که شخصیت شما را برجسته‌تر نشان دهد. لبخند پیش‌نیازی برای ایجاد اعتماد است.

اگر در زمان مصاحبه استرس دارید، بهتر است با لبخند استرس خود را پنهان کنید. فقط خود را مجبور کنید به لبخند زدن. در این صورت احساس بهتری خواهید داشت. (از نظر علمی ثابت شده است که لبخند زدن باعث افزایش اندورفین یعنی هورمون‌های ایجادکننده شادی می‌شود)؛ بنابراین با لبخند زدن می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید علاوه بر اینکه تأثیر مثبتی در روان مصاحبه‌گر می‌گذارید.

همیشه با قاطعیت صحبت کنید

حرف‌زدن با قاطعیت چگونه است؟ به این صورت که صرف‌نظر از اینکه هنوز در مورد موضوعی کاملاً متقاعد نشده‌اید ولی هر چیزی را که می‌گویید باور داشته باشد. بارها دیده‌اید که وکلا علی‌رغم اینکه می‌دانند موکل آن‌ها واقعاً مجرم است، ولی طوری با قاطعیت صحبت می‌کنند که نشان دهند موکل آن‌ها بی‌گناه است (در غیر این صورت جهان خالی از جنایت خواهد شد).

قبل از اینکه مصاحبه‌گر بخواهد شما را باور کند، ابتدا شما باید خودتان را باور کنید. از صمیم قلب و با تمام وجود به چیزی که می‌گویید متمرکز شوید. این نوع صحبت‌کردن، به‌خوبی شما را معرفی می‌کند. در این نوع صحبت‌کردن جذابیت ظاهری وجود ندارد ولی یک روش بسیار مؤثر برای آن است که باورهای خود را در هنگام صحبت‌کردن بهبود دهید. همچنین قاطعیت را برای شروع مصاحبه و مقدمه‌چینی آن تمرین کنید. همیشه پاسخ‌های آماده‌ای در ذهن خود داشته باشید. (توصیه می‌کنیم که پاسخ‌های خود را حفظ نکنید. طبیعی است که در زمان مصاحبه دچار استرس و نگرانی شوید. درصورتی‌که پاسخ‌ها را حفظ کنید، براثر استرس از ذهن شما خارج خواهند شد). با تمرین مکرر این روش، مطالب برای شما طبیعی می‌شوند. به همه مواردی که می‌خواهید بیان کنید و باید از آنها دفاع کنید آگاه باشید.

ارتباط مثبت برقرار کنید

مثبت‌اندیشی، افراد را جذاب می‌کند. نگرش مثبت شما به‌راحتی می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد مصاحبه‌گر را به خود جلب کنید. شنیدن نظرات منفی در مصاحبه‌ها کاملاً طبیعی است. به‌هرحال، تصمیم بیشتر متقاضیان برای جستجو و یافتن سازمان‌های بهتر، از تجربه‌های منفی آن‌ها با کارفرمایانی ناشی می‌شود که درگذشته با آن‌ها همکاری داشته‌اند.

چالش اصلی زمانی است که باید تجربیات منفی گذشته خود را به شکلی مثبت جلوه دهید. به‌جای اینکه از روش مدیریت خودمحور کارفرمای سابق خود و مزایای کم سازمان بگویید، به مصاحبه‌گر بگویید که به دنبال موقعیت بهتری هستید بدون اینکه دلایل خود را توضیح دهید. طبیعی است که در این صورت مصاحبه‌گر از شما دلیل بخواهد. روراست باشد ولی موارد مثبت مانند مطالبی که آموخته‌اید، همکاران یا اعتبار سازمان را بیان کنید.

برای مثال به‌جای گفتن اینکه “به دلیل اینکه در شرکت قبلی به کارمندان بهایی نمی‌دادند، من آنجا را ترک کردم”، بگویید: “من واقعاً کارم را دوست دارم؛ زیرا به من این فرصت را داد تا با استفاده از مهارت‌هایم رشد کنم، ولی تصمیم گرفتم با شرکت دیگری پیش بروم و به موقعیت‌های بهتر و بالاتری فکر می‌کنم؛ زیرا به نظر می‌رسید من و رئیسم اولویت‌ها و اهداف متفاوتی داریم”. مصاحبه‌گر می‌داند که همیشه در هر سازمانی اختلاف‌نظر و سلیقه وجود دارد؛ فقط مسئله این است که افراد چگونه آن‌ها را بپذیرند و از چه دیدگاهی به مشکلات نگاه کنند.

در ارتباط با افراد از دنیای کاری فاصله بگیرید

در بیشتر مواقع موضوع مصاحبه­‌ها، حول محور صلاحیت‌ها و رشد حرفه‌ای می‌چرخد (ممکن است باور نکنید، ولی بیشتر مصاحبه‌گرها مطرح‌شدن این موارد توسط مصاحبه‌شونده را درخواست غیرمستقیم برای دریافت حقوق بالاتر تعبیر می‌کنند).

افرادی هستند که از توانایی‌های خود برای اعتبار دادن به شغل استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که افراد دیگر سعی می‌کنند با اعتبار سازمان یا مزایای امیدوارکننده موقعیت خاص، شایستگی‌های خود را نادیده بگیرند. ملحق شدن به هر یک از این گروه‌ها شانس شما را برای دریافت موقعیت دیگر، افزایش نمی‌دهد، بلکه نشان می‌دهد که آیا برده صنعت و پول هستید یا خیر. این وجه تمایز شما از سایرین است (رشد فقط به موقعیت و پول نیست).

ایجاد محبت در زمان مصاحبه به شما این امکان را می‌دهد تا با مصاحبه‌گر ارتباط شخصی برقرار کنید. شاید به طور تصادفی با موردی برخورد کنید که در آن زمینه با مصاحبه‌گر اشتراک دارید. هر زمان که فرصت شد بیان کنید که چگونه اعضای خانواده، دوستان یا رؤیاهایتان به شما انگیزه می‌دهند تا بیشتر تلاش کنید. در مورد اینکه چگونه شکست و ناامیدی­‌ها شما را به فردی قوی و راسخ تبدیل کرد، صحبت کنید.

اصولاً صحبت از مشکلات و سختی‌های خود در جلب همدردی، با شکست مواجه می‌شود. در هنگام صحبت از مشکلات دقت کنید که در انتها بگویید که چگونه از آن عبور کردید و رشد یافتید.

مجذوب کردن

به ‌ظاهر خود برسید

اگر به طور طبیعی دارای بدنی ورزیده و چهره‌ای زیبا نیستید، چه باید بکنید؟ یک تغییر کلی ایجاد کنید.

در این مورد نظر والدین و کارفرمایان تفاوت زیادی با بقیه دارد. والدین عشق بی‌قیدوشرط را به فرزندان خود ارائه می‌دهند. درحالی‌که کارفرمایان به‌ندرت این کار را می‌کنند و برعکس نقاط مثبت را نادیده گرفته و نقاط منفی را مطرح می­‌کنند؛ بنابراین زمان خوبی است که به‌دور از تعریف و تمجید همیشگی والدینتان، به ظاهر خود رسیدگی کنید.

باید روی ظاهر خود سرمایه‌گذاری کنید زیرا می‌تواند اعتبار شما را تضمین کند. این به معنی آن نیست که مهارت‌ها و توانایی مغزی خود را نادیده بگیرید بلکه قدرت جذابیت را دست‌کم نگیرید.

جذابیت ظاهری، عنصری است که بسیاری از افراد از آن استفاده نمی‌کنند، زیرا فکر می‌کنند بسیار پیش‌پاافتاده و بیهوده است. نیازی به جراحی زیبایی ندارید ولی باید از نظر ظاهری و ذهنی در بهترین حالت باشید.

سبک پوششی مناسبی را انتخاب کنید

روی محصولات آرایشی، لباس‌ها و اکسسوری روز دنیا سرمایه‌گذاری کنید. یاد بگیرید که چگونه نازیبایی‌های خود را با آرایش مخفی کنید. بااین‌وجود، آرایش فقط باید برای بهبود ظاهر استفاده شود و به صورتی از آن استفاده کنید که تا حد ممکن طبیعی به نظر برسید. شما به مصاحبه می‌روید نه مهمانی. تفاوت را درک کنید.

یکی از اشتباهات رایج خانم‌ها این است که در مصاحبه‌ها طوری ظاهر می‌شوند که گویا برای مسابقه زیبایی دعوت شده‌اند. اگرچه ممکن است جذابیت آن‌ها را افزایش دهد؛ اما دارای پیام مخفی است که موجب می‌شود مصاحبه‌گران و رؤسای آینده آن‌ها را رد کنند.

استفاده نادرست از آرایش در محل کار، شما را شبیه فردی می‌کند که با اغواگری سعی در معامله دارد. مصاحبه‌گران اصولاً افرادی را که به‌جای رشد حرفه‌ای به فعالیت‌های شخصی بیش از اندازه توجه می‌کنند، ترجیح نمی‌دهند. آرایش بیش از اندازه می‌تواند مصاحبه‌گر محافظه‌کار را نیز به وحشت بیندازد.

حتی آقایان نیز می‌توانند با رعایت نکاتی در مورد نحوه آرایش، بر زیبایی خود بیفزایند. همچنین لباس‌هایی را انتخاب کنید که با فرم بدن، سایز و رنگ پوست شما هم‌خوانی داشته باشد. مطمئن شوید که لباس‌هایی که در طول مصاحبه می‌پوشید نیز با اصول و فرهنگ آن شرکت مطابقت دارد. از رنگ‌های ملایم مانند آبی، سبز، خاکستری و قهوه‌ای استفاده کنید و از پوشیدن رنگ زرد (که به جدایی عاطفی مربوط می‌شود) و رنگ قرمز (که احساسات منفی را برمی‌انگیزاند) خودداری کنید. بنفش و نارنجی نیز گزینه‌های خوبی برای افزایش ارتباط عاطفی هستند.

به عبارت ساده‌تر، باید مناسب با موقعیتی که حضور دارید، لباس بپوشید. اما چگونه متوجه شوید که لباس مناسبی را انتخاب کرده‌اید؟

ساده است: اگر فکر می‌کنید در انتخاب‌های خود مانند یک رئیس به نظر می‌رسید، پس درست انتخاب کرده‌اید. تلاش برای شبیه شدن به یک رئیس در مصاحبه این پیغام را می‌رساند که شما واقعاً برای مذاکره شغلی آمده‌اید. برخی از مربیان حرفه‌ای این مورد را توصیه نمی‌کنند زیرا ممکن است رئیسان و همکاران آینده را به وحشت بیندازد. اما در واقع، یک سازمان خوب‌ بر روی فردی سرمایه‌گذاری می‌کند که بداند چه می‌خواهد و با اصول نگرش درست و شایسته، هماهنگی داشته باشد.

دقت در انتخاب زیورآلات نیز حس خوبی در مصاحبه‌گر ایجاد می‌کند. مانند اینکه استفاده از ساعت مچی موجب می‌شود که فعال به نظر برسید یا اینکه استفاده از یک گردنبند نفیس شما را جاه‌طلب نشان می‌دهد.

بااین‌وجود، باید در استفاده از زیورآلات زیاد، دقت کنید. همچنین از یقه و مچ‌بندهای غیرمعمول استفاده نکنید. باز هم ممکن است برای برخی از افراد بی‌اهمیت به نظر برسد اما باید متوجه باشید که از نظر بسیاری از مصاحبه­‌گران، توجه نکردن به بدن و ظاهر، نشان‌دهنده تنبلی، بی‌مسئولیتی و رفتارهای نادرست است. اگر مصاحبه‌گر بلافاصله به چنین نتایجی برسد، تقریباً محال است که بتوان با او ارتباط برقرار کرد.

تمرین کنید که چگونه متناسب با موقعیت لباس انتخاب کنید

اهمیت لباس و تمرین مربوط به آن را درک کنید. منظور ما این است که به حرکات بدنی در لباسی که می‌پوشید توجه کنید. هدف این است که شما در لباس احساس راحتی کنید تا در زمان‌های حساس، حواس شما را به خود پرت نکند. باید اطمینان حاصل کنید که همه چیز به طور مناسب استفاده شده است. یک مصاحبه‌گر به‌راحتی می‌تواند تشخیص دهد که آیا در لباس خود راحت هستید یا نه و این نشان‌دهنده عدم آمادگی شما برای مصاحبه است.

بررسی لباس و کفش‌ها بسیار مهم است. دقت کنید که آیا لباس و کفشی که انتخاب کرده‌اید مناسب چنین موقعیت است یا خیر. یا اینکه برای شروع، انتخاب مناسبی هستند؟ لباسی که چشمگیر ولی تحریک‌کننده باشد مانند پوشیدن کت‌وشلوار چین‌دار و کفش‌های کثیف است.

کاملاً آراسته باشید

پوشش آراسته و رعایت اصول بهداشتی بسیار اهمیت دارد. همان‌طور که در یک قرار عاشقانه باید کاملاً زیبا و جذاب به نظر برسید، در زمان مصاحبه هم باید جذاب باشید، ولی دقت کنید که از عطرهای قوی و تند استفاده نکنید زیرا در این صورت مصاحبه‌گر را عصبانی می‌کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا