آموزش و سرگرمیکسب و کار و اقتصاد

ارتباط نادرست در مصاحبه

نکات برگزیده مطلب
  • اگر فرد مصاحبه‌شونده، در برابر مصاحبه‌گر خیلی احساس راحتی کند، یا بسیار بدبین به مصاحبه باشد، ممکن است آنچه را در ابتدا در مسیر درست قرار گرفته بود، منحرف کرده و از بین ببرد.

همان‌قدر که حرکات و ژست‌های بدن، نقش بسیار مهمی در برقراری ارتباط دارند، به‌همان نسبت هم می‌توانند مانند شمشیر دو لبه عمل کنند.

در NLP، زبان و انتخاب درست کلمات، حوزه بسیار گسترده‌ای دارد. به‌عنوان‌ مثال: جملات “من از عهده پرداخت آن برنمی‌­آیم” و “چگونه می‌توانم آن را پرداخت کنم؟” به دو صورت مختلف عمل می‌کنند. عبارت اول نشان‌دهنده ضعف و ناتوانی است و عبارت دوم نشان از قدرت فرد است.

در ادامه، درباره زبان بدن و زبان کلامی که باعث برداشت اشتباه می‌شود، توضیح خواهیم داد.

نوشته های مشابه

این موضوع، دقیقاً همانی است که بسیاری از مربیان تربیتی به آن ارتباط اشتباه می‌گویند. دقیقاً زمانی که فقط یکی از افراد، به‌احتمال زیاد مصاحبه‌شونده، احساس می‌کند که ارتباطی در حال شکل‌گیری است. ولی در واقع این، اشتباه بزرگی است زیرا بسیاری از مصاحبه‌شوندگان تمایل دارند آنچه را مصاحبه‌گر بیان می‌کند، نوعی ارزش واقعی نسبت به خود تلقی کنند.

ارتباط نادرست می‌تواند بزرگ‌ترین آفت در زمینه شغلی باشد، به این علت که اعتماد بیش از حد مصاحبه‌شونده یا احساس شکست یا طرد او، رابطه درست را به‌کلی از بین می‌برد. اگر فرد مصاحبه‌شونده، در برابر مصاحبه‌گر خیلی احساس راحتی کند، یا بسیار بدبین به مصاحبه باشد، ممکن است آنچه را در ابتدا در مسیر درست قرار گرفته بود، منحرف کرده و از بین ببرد. در نظر داشته باشید که آنچه را مصاحبه‌گر می‌گوید، باور و اعتقاد قلبی او نیست. برخی از جملات آن‌ها معمولی هستند. این شکلی از مصاحبه است که مصاحبه‌گران برای آن آموزش‌ دیده‌اند تا از این طریق پاسخ‌ها و نشانه‌های غیرمستقیم را ارائه کنند.

شاید این روش، راهی برای گفتن این مطلب باشد که “متأسفم. من واقعاً برای شما احترام قائل هستم. اما مدیر شرکت دستور داده تا مطلبی در مورد نتیجه نهایی مصاحبه نگوییم”. یا ممکن است این‌گونه باشد که “شما واقعاً خوب به نظر می‌رسید. اما شرایط شما با خواسته‌های شرکت ما همخوانی ندارد”.

به‌هیچ‌ عنوان گرفتار ارتباط نادرست نشوید. سعی کنید نسبت به مصاحبه و روند آن خنثی باشید. با قطعیت با خود نگویید که قبول می‌شوید یا رد می‌شوید.

شما واقعاً واجد شرایط هستید

واجد شرایط بودن به معنی استخدام شدن نیست. احتمال این وجود دارد که همه متقاضیان واجد شرایط باشند. این فقط قسمتی از ماجرا است. گاهی اوقات تفاوت‌های کوچک، دو مسیر متفاوت را ایجاد می‌کنند. برخی اوقات لبخند گشاده، دست‌دادن گرم و صمیمی، عطر جذاب یا دندان‌های سفید می‌تواند نتیجه مصاحبه را کاملاً تغییر دهد. اجازه ندهید که تعریف و تمجید مصاحبه‌گر در ذهن شما، سوگیری ایجاد کند. در غیر این صورت، تمرکز شما از بین خواهد رفت.

شما قول می‌دهید

گاهی اوقات مصاحبه‌شونده، کلید اصلی نتیجه مصاحبه محسوب می‌شود. توانایی شما برای یادگیری و رشد می‌تواند شما را در هر زمینه‌ای به آنچه که می‌خواهید برساند. ولی اگر سایر مصاحبه‌شوندگان، به‌غیراز توانایی یادگیری و رشد، توانایی‌های دیگری از خود نشان دهند، چطور؟ در این حالت چه اتفاقی می‌افتد؟ درصورتی‌که همه شما واجد شرایط هستید.

ولی ناامید نشوید. زمانی که مصاحبه‌گر احساس کند که شما اعتمادبه‌نفس بالایی دارید، در این صورت، کاریزما و جذابیت به کمک شما خواهند آمد.

رزومه شما را برای فرصت‌هایی که مطابق با شرایط شماست، نگه می‌داریم

با شنیدن این حرف، بسیاری از مصاحبه‌شوندگان، خود را شکست‌خورده می‌پندارند و همه ذوق خود را در طول مصاحبه به یک‌باره از دست می‌دهند. خود را محکم نشان دهید زیرا زمانی که با شنیدن جمله بالا، شوق خود را از دست می‌دهید، ممکن است مصاحبه‌گر تصور کند که همه ذوق و اشتیاق شما نمایشی بوده است.

زمانی که یک مصاحبه‌گر این جمله را به شما می‌گوید، شما طبیعی باشید و روال قبلی خود را طی کنید. همه توانایی‌های خود را به کار ببرید. هنوز فرصت دارید، زیرا هنوز جلسه مصاحبه به اتمام نرسیده است. مصاحبه‌گر فقط کارهایی را انجام می‌دهد که از نظر قانونی باید انجام دهد.

خوشحالم که امروز تشریف آوردید (حتی به‌صورت واژه کوتاه و مختصر)

بعضی افراد ممکن است بگویند که شما بهترین گزینه‌ای ما هستید. به این گفته توجه نکنید زیرا این واژه ممکن است تمرکز شما برای برقراری ارتباط مناسب با مصاحبه‌گر را از بین ببرد. به یاد داشته باشید که همیشه فروتنی موجب برقراری ارتباط مناسب میان افراد است.

این عبارت بیشتر اوقات توسط مصاحبه‌گران در مصاحبه استفاده می‌شود. به‌طور معمول، افراد با شنیدن این عبارت، به گفتن واژه متشکرم اکتفا می‌کنند. این نوع پاسخ‌دادن هیچ معنایی ندارد.

شما واقعاً کمک بزرگی برای سازمان ما هستید

گاهی که به مصاحبه می‌روید، ممکن است این عبارت را بشنوید. در این شرایط فقط تشکر کنید، بدون اینکه آن را به شکل‌های مختلف برای خود معنی کنید. این عبارات اصولاً باعث تقویت اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. در برخی مواقع نیز موجب می‌شود افراد فراموش کنند که خود را به‌درستی ارزیابی کنند. به این شکل فکر کنید که آیا واقعاً فرد مناسبی برای این سازمان هستم یا نه.

بعد از اینکه این جمله را شنیدید از خود بپرسید آیا واقعاً هنگام مصاحبه چیز قابل‌توجهی از خود ارائه کرده‌اید یا خیر. اگر ارائه نکرده‌­اید، به شکلی برخورد کنید که نشان دهد می‌توانید کمک بزرگی برای آن سازمان باشید. یا تصدیق کنید که تا الان به اندازه توانایی خود کمکی به سازمان نکرده‌اید و قول دهید که می‌توانید بیشتر کمک کنید. تصدیق، تأثیر خوبی بر جای می‌گذارد. به‌عبارت‌دیگر تصدیق پیش‌نیازی برای ارتباط واقعی است.

زبان بدن

ژست‌ها و حالات بدنی نیز می‌توانند مانند جملات، به ارتباط نادرست منجر شوند. برخی افراد حرکات بدنی مصاحبه‌گران را به‌اشتباه تعبیر می‌کنند و آن را نشانه‌ای از موفقیت، پذیرش نظرات و ویژگی‌های خود در نظر مصاحبه‌گر تلقی می‌نمایند. این تعبیر نادرست به‌سادگی می‌تواند افراد را به‌سمت رفتاری خیلی صمیمی، دوستانه یا بیش از اندازه خودمحور سوق دهد. همه این اتفاقات باعث ایجاد انحراف بیش از حد در افراد می‌شود.

لبخند گرم و صمیمی

بیشتر افراد مصاحبه را بسیار وحشتناک می‌بینند. به‌همین دلیل منتظرند تا مصاحبه‌­گران سخت‌گیر با آن‌ها هم‌کلام شوند. مصاحبه­‌گرانی که با هیچ‌چیز سازگار نیستند و همه مصاحبه‌شوندگان را رد می‌کنند. بنابراین زمانی که با فرد مهربان، چهره خندان و گرم روبه‌رو می‌شوند، احساس می‌کنند که در وجود خود ویژگی مثبتی دارند. ممکن است تصور کنند که رزومه من خیلی چشمگیر است یا شاید من خیلی جذاب هستم. درصورتی‌که لبخند یک حرکت دوستانه است و ارتباطی به ویژگی‌های مثبت شما ندارد. به‌احتمال زیاد، لبخند مصاحبه‌گر به معنای آن است که شما را به برقراری یک ارتباط مناسب دعوت می‌کند. در چنین شرایطی مصاحبه‌گر منتظر است ببیند که به این لبخند چگونه پاسخ داده می‌شود.

تکان دادن سر

در طول مصاحبه، موقعیت‌های بسیاری پیش می‌آید که مصاحبه‌گر سر خود را تکان می‌دهد. ولی آیا این نوع تکان دادن سر نشانه موافقت او با شماست یا خیر. برخی از افراد تصور می‌کنند که مصاحبه‌گر با تکان دادن سر، باورهای آن‌ها را قبول دارد. به همین دلیل مصاحبه‌شوندگان همچنان به گفتن دروغ‌های خود ادامه می‌دهند.

تکان دادن سر در زمان مصاحبه به معنای آن است که “من حرف‌های شما را می‌شنوم”. فقط همین. مصاحبه، بازگو کردن محتویات درون شماست و به معنای شروع بحث برای شنیدن توانایی شما در گفتن دروغ نیست.

زمانی که می‌بینید مصاحبه‌گر از ابتدا تا انتهای جلسه، سرخود را تکان می‌دهد، نسبت به خود مغرور نشوید. به‌جای اینکه نظرات خودخواهانه و آغشته با دروغ مطرح کنید، فقط روی تواضع و فروتنی خود تمرکز کنید.

منبع
آدینه بوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا